GeriEkonomi KEP kullanımı yükselişe geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KEP kullanımı yükselişe geçti

KEP kullanımı yükselişe geçti

2016 yılında yüzde 85’lik bir büyüme ile 200 bin hesaba ulaşan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sektörü, 2017 yılında da hızlı büyümesini sürdürdü. Şubat ayında toplam KEP hesabı sayısı 215 bini aşarken TÜRKKEP ise bireysel kullanıcılar tarafında yüzde 40’lik pazar payına ulaştı.

Her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarınızı gönderdiğiniz biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu kesin olarak tespit eden, içeriğin kesinlikle değişmemesini ve içeriği yasal geçerli ve güvenli, kesin delil haline getiren Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanımı giderek artıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından KEP Hizmet Sağlayıcı olarak yetkilendirilen, güven kurumu TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, KEP sistemindeki son rakamları değerlendirdi.

KEP adresi sayısının hızla arttığına değinen Kurtuluş Nevruz, “BTK verilerine göre toplam KEP adresi sayısı 2014 yılında 92 bin iken bu rakam 2015 yılında yüzde 15 artarak 106 binin üzerine çıktı. Büyüme 2015 senesi boyunca devam ederken yüzde 85’lik artış oranı ile 2016 senesi ağustos ayında bu rakam 197 bine ulaştı. 2016 yılının son aylarındaki rakamlara baktığımızda ise toplam KEP hesap sayısının 201 bine yükseldiğini görüyoruz” dedi.

Hesap sayısındaki hızlı yükselişte KEP’in sunduğu yasal avantajların etkili olduğunu belirten Kurtuluş Nevruz, “Hesap sayısının hızla artmasında, KEP’in senet hükmündeki deliller oluşturması, alıcı ve gönderisinin kimlik doğrulama ile KEP adres sahibi olmaları ve içeriğin kesinlikle değişmemesini garanti etmesinin büyük bir payı var. Yani KEP içeriğin; yasal, geçerli ve güvenli olmasını sağlayan önemli bir sistem” dedi.

TÜRKKEP yüzde 40’lık pazar payına sahip2017 yılının ilk rakamlarını da değerlendiren TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “2017 Şubat sonu itibariyle KEP adres sayısı 215 bini buldu. 2017 yılında ise toplamda yüzde 70 artış öngörüyoruz. TÜRKKEP olarak bireysel KEP sayısında ise yüzde 40’lık bir pazar payına sahibiz. Türkiye’ye KEP sistemini gelmesinde önemli bir paya sahip bir kurum olarak bireylerin ve kurumların KEP ile ilgili tüm ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayabiliyoruz” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle