GeriEkonomi 'Kent Coca Cola'da bir numara olabilir'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kent Coca Cola'da bir numara olabilir'

'Kent Coca Cola'da bir numara olabilir'
refid:3804552 ilişkili resim dosyası

Muhtar Kent’in, Coca Cola şirketinde yeni oluşturulan çok üst düzey bir göreve getirilmesi dünyada yankı yarattı. New York Times ve Financial Times gazeteleri, Kent’in Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Neville İsdell’in "halefi" olabileceğini belirtirken İsdell "Aday olmadan önce bu görevde başarılı olduğunu kanıtlamalı" dedi.

Coca Cola’nın Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonlardan sorumluluğunun Muhtar Kent’e verilmesi, yabancı basında büyük ilgi uyandırdı. New York Times gazetesi, Muhtar Kent’in söz konusu göreve getirilmesi ile şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su E. Neville İsdell’in olası "halefleri" arasına girdiğine dikkat çekti. Aynı yönde bir değerlendirme yapan Financial Times gazetesi ise, Kent’in "Neville’nin potansiyel halefleri" arasında bulunduğunu da belirtti.

NEVİLLE: KENT, BİZİ ESKİ DOĞU BLOK’UNDA LİDER YAPTI

Bu arada, her iki gazetede açıklamalarına yer verilen Neville İsdell, yerine kimin geçeceğinden söz edilmesinin biraz "erken" olduğunu belirterek görevlendirmenin Muhtar Kent’in bir aday olarak değerlendirildiği anlamına gelmediğini söyledi. Neville İsdell, Kent’in görevinin zorluklarına dikkat çekerek "Aday olmadan önce bu görevde başarılı olduğunu kanıtlamalı" ifadesini kullandı.

Kent’in "mükemmel" bir işletmeci olduğunu, Kent’in çok büyük bir uluslararası tercübesinin bulunduğunu belirten İsdell bunun üstlendiği görev açısından taşıdığı önemi de vurguladı. İsdell, "Duvarın (Berlin duvarı) yıkılışından hemen sonra Pepsi, duvarın arkasındaki her ülkede bizden üçte bir oranında daha fazla satıyordu. Bugün ise, bütün bu ülkelerde biz lideriz. Bu değişikliğini yapan da oydu" dedi.

NEW YORK TİMES: KENT GÖREVLENDİRMESİ ULUSLARARASI PİYASALARA
ÖNEM GÖSTERGESİ


ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times ise, Muhtar Kent’e verilen görevi, uluslararası piyasaların Coca Cola’da kazandığı önemin bir göstergesi olarak yorumladı. Görevlendirmenin Kent’in İsdell’in olası halefleri arasına soktuğunu da belirten gazete, İsdell’in 62, Kent’in ise 53 yaşında olduğunu kaydetti.
Kent’in son 27 yılın 22’sini Coca Cola’da geçirdiğini kaydeden gazete, Cola Cola’nın ABD’deki satışları düştüğü için önemli uluslararası piyasaların daha fazla önem kazandığını belirtirken Çin, Rusya ve Brezilya gibi büyük pazarlarda satışların arttığına dikkat çekti.
18 ay önce şirketi canlandırmak amacıyla emekli olan İsdell’in Coca Cola’nın başına getirildiğine dikkat çeken gazete, Kent’in ise 1978 yılında girdiği Coca Cola’dan Efes grubu yönetmek üzere 1999 yılında ayrıldığını anımsattı.

FİNANCİAL TİMES

Financial Times da, "Coca Cola Kent’i küresel role terfi ettirdi" başlıklı haberinde görevlendirme ile Kent’in İsdell’in "potansiyel halefleri" arasına girdiğine dikkat çekti. Kent’in Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumlu olacağına işaret eden gazete, şimdiye kadar bu sorumluluğun beş bölgesel başkan arasında paylaştırıldığını anımsattı.
Uluslararası operasyonların şirketin iş hacminin yüzde 70’ini ve işletme karınının yüzde 80’ini oluşturduğunu kaydeden gazete, Coca Cola’nın giderek daha çok uluslararası pazarlara dayandığını yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle