GeriEkonomi Kendini bilgisayara beğendiren iş bulacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendini bilgisayara beğendiren iş bulacak

ABD'de bazı şirketler iş başvuruları için ‘‘bilgisayar kioskları’’nı devreye soktu. Bu şirketler, bilgiyasara yüklenmiş formları doldurup, soruları yanıtlayanlar arasında işe alınacak personeli belirliyor.

İŞ başvurularında devrim. ABD'de Target, Hollywood Video, Macy's and Longs gibi büyük perakende şirketleri, yeni çalışanlarını bilgisayar aracılığıyla seçiyor. Bu şirketlerde çalışmak isteyenler bilgisayar kiosklarına gidip bilgisayarlara iş başvurusunda bulunuyor. Bilgisayar, adaya iş hakkında bilgi veriyor, form doldurtuyor ve psikolojik test uyguluyor. Bilgisayar adayları eleyip, işverene uygun adayları bildiriyor.

Bilgisayara iş başvurusu ABD'de giderek yayılıyor. Yüz yüze görüşme yerine, şirketler hem vakit, hem de işgücünden tasarruf edebilmek için elemeleri bilgisayarlara yaptırıyor. Yeni bir iş başvurusunda bulunacak olan kişinin tek yapması gereken şey bir bilgisayar kioksuna gidip, bilgisayarın karşısına oturmak.

GÖRÜNTÜLÜ BİLGİ

Bilgisayar önce kişiye, iş hakkında görüntülü bilgi veriyor. Bu sayede kişi nasıl bir iş olduğu, bu işin ne tür özellikler gerektirdiği konusunda bilgileniyor. İş formuyla birlikte kişiye psikolojik test de uygulanıyor. Home Depot Şirketi bir süredir, iş başvurularını bilgisayarlar aracılığıyla değerlendiriyor. Home Depot Şirketi'nin ABD'de 900 mağazası var. Home Depot Şirketi'nde çalışmak isteyen adaylar bu mağazalardaki özel bilgisayarlara iş başvurusunda bulunabiliyor.

Home Depot'un İnsan Kaynakları Müdürü Alan G. Frost, ‘‘Bir, bilgisayarla eleme yapma bize doğru elemanı seçmememizde çok faydalı oluyor. İki, iş gücünde önemli tasarruf sağlıyor’’ diye konuşuyor. Frost, ‘‘Yüz yüze görüşmeden vazgeçmiyoruz, ama bu daha ileriki bir aşama oluyor. Özellikleri bize uymayan yanlış kişiyle görüşüp vakit kaybetmiyoruz’’ diyor.

Ancak hukukçular, bilgisayarlara yapılan işbaşvurularının data bankalarında toplandığı ve kişiye özel bilgilerin istemediği kişilerin eline geçebileceği uyarısında bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle