GeriEkonomi Kendine güveni sağlayamayanlar başarılı olamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kendine güveni sağlayamayanlar başarılı olamaz

Kendine güveni sağlayamayanlar başarılı olamaz
refid:19627540 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, pek çok Avrupa ülkesinin bataklığın içine düşmüşken Türkiye'nin sapasağlam olduğunu ve parmakla gösterildiğini bildirdi.

Babacan, AK Parti Haymana 4. Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, 2011 yılında dünyadaki pek çok gelişmiş ülke ekonomisinde büyük sıkıntılar yaşandığını, buna rağmen Türkiye'nin yüzde 8 büyüdüğünü anlattı. Bu ekonomik büyümenin aynı zamanda Türkiye'de istihdamı artırdığını, son 2 yılda toplam 3,5 milyon ilave istihdam oluştuğunu belirten Babacan, Türkiye'nin bütün dünyada örnek gösterilen başarılara imza attığını söyledi.

Bazılarının, “Bunun reçetesi ne, nasıl oluyor?” diye sorduğunu ifade eden Babacan, “Biz de diyoruz ki eğer başarmak istiyorsanız, ekonomi düzelsin istiyorsanız öncelikle halkın güvenini kazanacaksınız. Kendine güveni sağlayamamış partilerin, kendine güveni sağlayamamış hükümetlerin başarılı olması mümkün değil” diye konuştu.

Ekonominin canlanması için son dönemde Avrupa ve ABD'deki merkez bankalarının şimdiye kadar görülmemiş miktarda karşılıksız parayı basıp piyasaya sürdüğünü hatırlatan Babacan, buna rağmen çarkların dönmediğini, bankaların kredi kulladıracak müşteri bulamadığını kaydetti. Avrupa Merkez Bankasının son olarak 490 milyar avro basıp piyasaya verdiğini açıkladığını anlatan Babacan, yine de hiç bir şeyin kıpırdamadığını, halkın harcama yapmaktan, yatırımcıların da yatırım yapmaktan korktuğunu söyledi.

Türkiye'de ise halkın artık geleceğe güvenle baktığını, çünkü AK Parti'ye güvendiğini belirten Babacan, “Pek çok Avrupa ülkesi bataklığın içine düşmüşken Türkiye sapasağlam, Türkiye parmakla gösteriliyor. Bugün borcumuzun milli gelire oranı geçen yıl sonu itibariyle yüzde 40'ın altına düştü. Bu oran ABD'de yüzde 100, Avrupa ortalaması yüzde 90. Japonya'da yüzde 250. 2014 yılında bunu yüzde 32'ye kadar indiriyoruz” dedi.

“Haymana önemli bir transit geçiş noktası olacak”

Haymana'nın yol sorununa da değinen Babacan, şöyle konuştu:

“E-90 bağlantı yolu önemli bir proje. Bu proje yatırım programında olacak. Bu yol uluslararası standartta üstün kaliteli bir yol olacak. Eğer proje tamamlanırsa bu yıl içerisinde ihalesi de bu yıl yapılacak, olmazsa gelecek yıl başlayacak ve mümkün olan en kısa sürede bitirilecek. Böylece Haymana önemli bir transit geçiş noktası olacak. Bu yolun açılmasıyla batıdan gelip güneye gidecek araçlar artık Haymana'dan geçecek.”

Hesabı kitabı tutmayan projelerde söz vermediklerini ifade eden Babacan, “Haymana için doğalgazın sözünü bizden istediler ama hesap kitap tutmuyor. Doğalgaz götürdüğümüz bazı illerde bile şu anda sistem zarar ediyor. Nihayetinde 81 il merkezine de doğalgaz gidecek ama maliyetiyle doğalgaz satışı arasındaki dengenin makul olduğu ilçelerde bir öncelik söz konusu olacak. Onun haricindeki ilçelerde bu iş biraz geriden gelecek. Onun için bugün doğalgaz ile ilgili size bir söz veremiyorum” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle