GeriEkonomi Kemal Kaya: Yabancıyla eşit ortaklığa başkasının gücü yetmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kemal Kaya: Yabancıyla eşit ortaklığa başkasının gücü yetmez

Türk finans piyasasında yabancıların payının 2006’ya kadar yüzde 15-20’lere çıkmasını bekleyen Koç Finansal Hizmetler CEO’su Kemal Kaya, ‘Ancak kimse bizim UniCredito ile yaptığımız gibi yüzde 50-50 ortaklık beklemesin’ dedi.

KOÇ Finansal Hizmetler CEO’su Kemal Kaya, yabancı finans kuruluşlarının Koç Grubu dışında kimseyle yüzde 50-50 ortaklık yapmaya yanaşmayacağını iddia etti. UniCredito ile ortaklığı 14’üncü ayını dolduran Koç Finansal Hizmetler’in 2003 performansını ve 2004 beklentilerini açıklayan CEO Kemal Kaya, 2-3 yıl içinde farklı bir sektör yapısına kavuşulacağını dile getirirken, halen yüzde 5’lerde olan yabancı banka payının 2006’ya kadar yüzde 15-20’lere çıkmasını beklediği söyledi.

Garanti Bankası ile Intesa ile ortaklığını ‘İyi bir banka ve iyi bir fiyat’ olarak değerlendiren Kaya, yabancıların Türkiye’deki stratejilerinin ya tamamını ya çoğunluğunu satın alma yönünde olacağını vurguladı. ‘Yabancı bankalarla yüzde 50-50 ortaklık Koç dışında imkansız’ diyen Kaya, şunları söyledi:

‘Koç’un Türkiye’de köklü bir kuruluş olması, Ford, Fiat, Allianz gibi yabancı ortaklık deneyimlerinin bulunması, Koç Grubu bünyesindeki tüketiciye yakın firma işbirlikleriyle bankanın büyüme potansiyelinin bulunması gibi faktörler UniCredito ile böyle bir ortaklık yapmamızı sağladı. Bundan sonra da Türkiye’de böyle bir ortaklığın olması beklenmemeli. UniCredito da, Intesa da Yeni Avrupa denilen bölgede çok etkinler ve yaptıkları ortaklarda çoğunluğa sahipler. Aslında Koç Finansal Hizmetler’deki ortaklık yapısının dünya da pek örneği yok. Yabancılar h al a ülke notu B+ olan bir ülkeye yatırım yapmak için düşünüyorlar ama Türkiye hem cazip, hem büyüme potansiyeli olan, hem de banka penetrasyonu düşük ve bunun yanı sıra Avrupa’nın yanı başında tek ülke. Başta İtalyanlar olmak üzere pek çok kuruluş da bunu farketmiş durumda.’

BU KARLAR 2003’E MAHSUS

Koç Finansal Hizmetler olarak 2003 yılının hedeflerinin üzerinde sonuçlandığını dile getiren Kaya, ‘2003 bankacılık sektörü için k arlı bir yıl oldu. 2004 yılında yüksek büyüme ve düşük enflasyon senaryosu devam edecek, faizlerin düşmesinin etkisiyle tüketimin artacaktır’ dedi. ‘Ancak elde edilen bu k arlar 2003 yılına mahsus’ diyen Kaya, bundan sonraki dönemde bu kadar yüksek k ar rakamları beklenmemesi ve Türkiye’de de bankaların Avrupa’daki gibi düşük enflasyon ortamında kaynakları alternatif yatırım araçlarında değerlendiren bir yapıya dönüşmesi gerektiğini belirtti.

3 FARKLI SENORYOMUZ VAR

UniCredito ile ortaklık yaparken 3 yıllık bir projeksiyon hazırladıklarını, bunu yaparken de 3 değişik senaryo hazırladıklarını belirten Kaya, ‘Bu senaryoları yeniliyoruz ama yukarıya adoğru, Türkiye’de bir kriz beklentisi içinde değiliz. Elbette hassas noktalar var ama Türkiye’nin artık geri dönülemez bir yolda olduğunu düşünüyoruz’ diye konuştu. Kaya, ‘Şu ana kadar iki paket gördük ikisi de zam ve vergiler üzerine kuruluydu’ derken, özellikle vergilerle sık sık oynanmasının yabancıları tedirgin ettiğini vurguladı. Demet CENGİZ

Pamukbank’ın şubelerini isteriz, banka almaya bakarız

BU
yıl 20 yeni şube açarak 175 şubeli bir banka olmayı hedeflediklerini dile getiren Kemal Kaya, önceliği organik büyümeye vermekle birlikte satın almalara da sıcak baktıklarını dile getirdi. Fon bünyesindeki Pamukbank’ın Halkbank’la birleşmesinden sonra 50 şubesine ve kredi kartı portföyüne talip olduklarını açıklayan Kaya, satışa çıkarıldığı dönemde bu bankaya neden talip olmadıklarını ‘Pamukbank’ın o haliyle satılamayacağını öngördüğümüz için inceleme yapma gereği duymadık. Sonuçta inceleyenler de bankayı satın alınabilir bulmadı’ diye açıkladı. Kaya, Pamukbank dışında da, banka ya da portföy satın alma konusunda çıkacak fırsatları da değenlendireceklerini söyledi.

IMF ile yeni anlaşma şart

ULUSLARARASI
Para Fonu (IMF) ile stand-by anlaşmasının bu yıl sona ereceğini ve 2005’te IMF’ye yapılacak geri ödemelerin finansmanının önemli olacağını söyleyen Kemal Kaya, IMF ile yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini savundu. Kaya bu konuda şunları söyledi: ‘Bu yeni bir stand-by olabilir ya da izleme olabilir ama IMF ile işbirliğinin devam etmesi hem içerde hem de dışarda piyasalara güven verecektir. Üstelik bunu hükümet kendi inisiyatifi ile gerçekleştirirse bu güven pekişir. Bugüne kadar Türkiye IMF ile anlaşmak için hep bir sorun çıkmasını beklemiş, bu kez kontrolü ele almamız lazım.’

197 trilyon liralık kárın 96.4 trilyonu bankadan

CEO
Kemal Kaya, Koç Finansal Hizmetler ve iştiraklerinin toplam aktiflerin 9.4 katrilyon liraya, özkaynaklarının 1 katrilyon liraya, toplam gelirlerinin 812 trilyon liraya, net k arının ise 197 trilyon liraya ulaştığını açıkladı. Kaya, Koçbank’ın 2003 yılı k arının 96.4 trilyon lira, Koç Lease’in k arının 67.9 trilyon lira, Koç Portföy’ün kárının ise 19.3 trilyon lira olduğunu açıklayan Kaya, 2004 yılı beklentilerini ise şöyle dile getirdi: ‘Sektörde bu yıl kredilerin yüzde 40, mevduatın yüzde 23 oranlarında artmasını öngörüyoruz. Kredi faiz oranları 2004’te yüzde 26, mevduat faizleri de yüzde 16’larda seyredecektir.’

Ghizzoni: Intesa’nın gelmesi Türkiye için başarı

KOÇ
Finansal Hizmetler Yönetim Kurulu Üyesi Federico Ghizzoni, Türkiye’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, Intesa’nın Garanti Bankası ortaklığıyla Türkiye’ye gelmesini de Türkiye için bir başarı olarak niteledi.

Federico Ghizzoni, ‘Intesa, bizim geleneksel rakibimizdir. Onların gelişi, daha iyi performans göstermemizi gerektirecek’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle