GeriEkonomi Keçiören Metrosu'nda test sürüşü yapılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  74
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Keçiören Metrosu'nda test sürüşü yapılacak

Keçiören Metrosu'nda test sürüşü yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım yapımı 12 yıldır devam eden Keçiören Metro hattında test sürüşünün başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Yıldırım, “Aşkımız hiç bitmesin Keçiören Metrosu gibi olsun diyorlar, üzülmesin başka bir slogan bulsunlar” dedi. Bu arada Başbakan Yıldırım'ın konuştuğu sırada Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de tweet yazıp paylaştığı anlar canlı yayında görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun bu yıl sonunda biteceğini belirterek, "Buradan 27 kilometre Çubuk'a kadar da metroyu uzatıyoruz. Atatürk Kültür Merkezi'nden de Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz." dedi.

Keçiören Metrosu'nun test sürüşünün başlaması dolayısıyla düzenlenen tören dolayısıyla Keçiören Belediyesi önünde halka hitap eden Yıldırım, bugünün Keçiören için büyük bir gün olduğunu ifade etti.  Yıllardır dillere destan olan Keçiören Metrosu'nun bitmesine bir adım kaldığını belirten Yıldırım, metro inşaatının yıllar önce başladığını, o dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Keçiören, Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metrolarının inşaatlarına başladığını dile getirdi.

Keçiören Metrosunda test sürüşü yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun test sürüşünü gerçekleştirdi.  

Yıldırım, şöyle devam etti:  "Tabii bir belediye için bunlar büyük işler, büyük paralar. Bir miktar yaptı, sonra işi üzerimize yıktı. Ben o zaman bakandım. O zaman Cumhurbaşkanımız, 'artık bu metroları bir an önce bitirelim, Ankara'yı, Ankaralıları rahatlatalım'
dedi. Önce Kızılay- Çayyolu, Sincan-Batıkent'i şimdi de Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi'ni önümüzdeki bir iki ay içerisinde inşallah, Bakan 'sağlam yapalım sene sonu' diyor. Ne dedik? Keçiören Metrosu bu yıl sonunda bitecek. Yıldırım sözü."

"GENÇLER BAŞKA BİR SLOGAN BULSUNLAR"
Gazetede gördüğü bir haberi aktaran Yıldırım, "Diyor ki 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin sürsün, Keçiören Metrosu gibi olsun. Hiç bitmesin sürsün.' Şimdi bu gençler, tabii üzülmesinler başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin. Bittiği gibi, şimdi burada da bitmiyor. Buradan 27 kilometre Çubuk’a kadar da metroyu uzatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Atatürk Kültür Merkezi'nden de Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Başkanın kısa günün ticareti. Onu da bugün kopardı. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.
Keçiören Metrosu bittiğinde Ankara'da raylı sistemin 64 kilometreye ulaşacağını vurgulayan Yıldırım, "50'den fazla 60’a yakın durak... Artık Keçiören'den Ankara'nın merkezine gitmek çile olmaktan çıkacak. Keyifle, 15-16 dakikada Ankara'nın merkezindesiniz. Trafik yok, sıcak yok, eziyet yok, keyif var. Yolculuk keyfe dönüşecek. Ankara'ya da bu yakışır, sizlere de bu yakışır. Sizler değil misiniz 15 Temmuz'da da hainlere karşı dimdik duran. Keçiören, size de bu yakışır. Hizmetlerin en güzeli yakışır. Hayırlı uğurlu olsun." ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'YE ÇAĞ ATLATAN BİR İKTİDAR"
Başbakan Yıldırım, AK Parti'nin 15 yaşını tamamladığını, bu süreye, sayılamayacak kadar büyük hizmetleri sığdıran Türkiye'ye çağ atlatan bir iktidar olduğunu bildirdi. Yıldırım, şunları kaydetti:  "Çünkü bu iktidarın başında liderimiz, partimizin kurucusu Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan var. O'nun ortaya koyduğu dirayet, vizyon ve O'nun ekibi olarak bizler ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. İşte görüyorsunuz, burası muazzam bir park haline geliyor, buradaki dere ıslah ediliyor, DSİ Büyükşehir, Keçiören belediyemiz el ele vermişler, burayı Keçiören'in en güzel mekanı haline getiriyorlar. Elinize sağlık sağ olun. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. İşte bizim gurur tablomuz karşıda. Keçiören’in şehitleri. Onların emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Onları şehit eden hainlere hesap sormak boynumuzun borcudur."

GÖKÇEK'TEN CANLI YAYIN SIRASINDA TWEET

Başbakan Binali Yıldırım, test sürüşü öncesinde Keçiören Belediyesi önünde halka hitap ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek de yanında bulunuyordu. Haber kanallarının canlı yayınladığı konuşma sırasında Gökçek de tweet atarken görüntülendi.

Gökçek tweetinde "KEÇİÖREN DE METRO DA İLK HAREKET İÇİN KEÇİÖREN MEYDANINDA TOPLANDIK..." dedi.

Başbakan Yıldırım, bu güzel hasletleri anlatmaya devam edeceklerinin altını çizerek, Türk milletinin 15 Temmuz'da hain Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ders verdiğini bildirdi.     

"HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜ BU TOPRAKLARDA BARINAMAYACAK"     

Terör örgütlerinin aynı aklın emrinde olduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"FETÖ gitti, betö geldi, bölücü terör örgütü geldi. Kim gelirse gelsin. Topunuz birlikte gelsin. Karşınızda dimdik duran 79 milyon vatan evladı var. Evelallah bu millet, sahip çıktıkça hiçbir şer odağı, hiçbir terör örgütü bu ülkede, bu topraklarda barınamayacaktır. Bir yandan terör örgütleriyle, bölücülerle, FETÖ'cülerle ve ülkemizi rahatsız eden DAEŞ, PYD, YPG, bilumum şer odaklarıyla amansız mücadele verirken aynı zamanda da milletimizin, sizin özlem çektiği hizmetleri birer birer tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye, dünyada yaprak kımıldamazken, küresel kriz tüm hızıyla devam ederken dünyanın dördüncü büyük köprüsünü, haziranda, Osmangazi Köprüsü'nü açtık mı? Türkiye'ye de yakışan budur. 25 katrilyon dile kolay, 25 katrilyonluk projeyi yaptık. Bursa-İstanbul 45 dakika. Onlar konuşur, AK Parti yapar."     

Sultan Alparslan'ın Anadolu topraklarına ayak bastığı günün yıl dönümünde Yavuz Selim Köprüsü'nü milletin hizmetine sunduklarını hatırlatan Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun, Keçiören ve Ankara'nın sorunları arasında yer alan ulaşım sorununu kökünden halledeceğini vurguladı.     

Söz konusu metro hattında birkaç ay test sürüşleri yapılacağını ve yıl başında da yolculu seyahatlerin başlayacağına değinen Yıldırım, yolları bölerken, hayatları ve Türkiye'yi birleştirdiklerini, kuzeyle güneyi, doğuyla batıyı kardeş yaptıklarını aktardı.     

"Hainler ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu milleti asla bölemezler" diyen Başbakan Yıldırım, hava yolunu halkın yolu yaptıklarını, hızlı tren rüyasını da gerçeğe dönüştürdüklerine dikkati çekti.     

Ankara'nın hızlı trenin merkezi olacağını ve uzay binaları gibi yeni bir gar binası yaptıklarını belirten Yıldırım, yeni gar binasının tamamlanmak üzere olduğunu dile getirdi.     

GAZİNO İSTASYONUNUN ADI DEĞİŞTİ  

Ankara'dan, İstanbul, Eskişehir, Bilecik ve Konya'ya hızlı trenle gidilebildiğini anımsatan Yıldırım, 2019 yılında Sivas'a, Yozgat'a, Kırıkkale'ye kadar da hızlı trenle gidilebileceğini ve iki saatte Sivas'a ulaşılabileceğini bildirdi.     

Hızlı trenle, İzmir'e, Bursa'ya, Kayseri'ye de gidilebileceğini aktaran Yıldırım, böylece Türkiye nüfusunun yüzde 55'ini oluşturan 15 büyük şehri Ankara'ya hızlı trenle bağlayacaklarını, AK Parti iktidarlarına da bunun yakıştığını ifade etti.     

Başbakan Yıldırım, Keçiören metro hattında 9 istasyonun bulunduğunu ve başlangıç istasyonunun da 'Gazino İstasyonu' isimli bir istasyon olduğunu belirtti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i yanına çağıran Yıldırım, bir teklifinin olduğunu söyledi. Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonuna "Şehitler İstasyonu" adını verdiklerini belirten Yıldırım, "Keçiören'de şehitlerin adını yaşatıyoruz. Artık 'Şehitler İstasyonu' Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonudur." diye konuştu.      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle