GeriEkonomi Keçeciler: Bürokratlar amip gibi çoğalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Keçeciler: Bürokratlar amip gibi çoğalıyor

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, devletin küçülmesinde ‘tasarruf’’ konusunun yanlış anlaşıldığını belirterek, ‘‘Milleti tedirgin ederek küçülme olmaz. Memur kadrolarında küçülmenin çok pratik ve akılcı yolları vardır. Onları uygulamak lazım’’ dedi.

Kamu personelinde tasarrufun; kadro iptali, yatay geçişin teşviki, derece ve ünvanlarda değişiklik yetkisi verilmesi gibi formüllerle sağlanabileceğini söyleyen Keçeciler, ‘‘Memur (Ankara‘dan, İstanbul'dan başka yere gitmem) diyemez. Yoksa şimdi olduğu gibi Başbakanlık‘ta oturup maaş alır. Bürokratlar amipler gibi çoğalıyor. Fukara millet, bu kadar bürokratı besleyemez’’ diye konuştu.

Eskişehir'de yeni Gümrük Müdürlüğü binasının açılışına katılan Keçeciler, gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı. Devlet Bakanı Kemal Derviş ile ilgili renkli anekdotlara da yer veren Keçeciler'in çeşitli konulardaki değerlendirmeleri şöyle:

SERTLEŞMEMEK LAZIM:

Mesele, bakanlık sayısının indirilmesiyle biz bunu daha önce yaptık. 1980 öncesinde Bakan sayısı 35-36'ydı. 1. Özal Hükümeti sırasında 22'ye indi. Devletin 2 milyon 150 bin memur kadrosundan 1 milyon 600 bini dolu. 150 bin sözleşmeli ve 500 bin işçi var. Makama bağlı kadrolar hariç, ilgili bakana kadrolarda ünvan, derecede değişiklik yetkisi verilir. Her yıl zaten 70 bin kişi emekli oluyor. Makama bağlı mkadrolar dışında boşalan kadrolar iptal edilebilir. Yatay geçiş kolaylaştırılabilir. İki maddelik yasa yeter.

BÜROKRAT AMİP

GİBİ ÇOĞALIYOR:
Özelleştirmeden gelenlere, Emlakbank'tan gelenlere maaş ödüyoruz. Bize verilse, gümrüklerde yararlanabiliriz. Yoksa memur (Ankara‘dan başka yere gitmem) derse olmaz. Başbakanlık'ta oturup maaş alıyor. Ayrıca oturmuyor da, sadece maaş almaya geliyor. Bürokratlar amipler gibi çoğalıyor. Fukara millet, bu kadar bürokratı besleyemez.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle