GeriEkonomi KDV'de ‘geçici kriz indirimi’ sonunda geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KDV'de ‘geçici kriz indirimi’ sonunda geliyor

Beyaz ve elektronik eşya ile motor hacmi 1.600 cc'nin altındaki otomobillerde KDV oranının yüzde 26'den yüzde 18'e çekilmesini öngören kararname dün Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldı.

Haftalardır üzerinde büyük beklentiler yaratılan KDV indirimi, sonunda dün imzaya açıldı. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan ve bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanması beklenen kararnameye göre, beyaz eşya ile 1.600 cc.'ye kadar olan otomobillerde yüzde 26 olan Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 18'e düşürülecek. KDV oranı indirilen ürünler arasında manikür ve pedikür takımları da bulunuyor.

Karar yılbaşına kadar geçerli olacak. Ekonomik durgunluğu gidermek ve piyasayı canlandırmak amacıyla harekete geçen hükümet, geçen hafta yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında pekçok kesimin talebi olan KDV indirimi oranlarını tartışmıştı. Maliye Bakanı Sümer Oral'ın KDV oranı indiriminin ancak beyaz eşya ve otomotivde ‘‘geçici bir süre’’ için gerçekleşebileceği bilgisinin ardından, kabine üyeleri bu konuda ilke kararı almışlardı. Bu ilke kararı üzerine, beyaz eşyada ve 1600 cc'nin altındaki otomotivlerde KDV oranının yüzde 26'dan yüzde 18'e indirilmesine ilişkin kararname dün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Maliye Bakanı Sümer Oral, dün sabah Başbakanlığa gelerek, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile bir süre görüştü. Oral'dan sonra ise Devlet Bakanı Kemal Derviş Başbakanlığa gelerek, Başbakan Bülent Ecevit ile yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı.

IMF'YE DERVİŞ ANLATACAK

Hükümetin KDV indirimi kararı, 10. Gözden Geçirme çalışmaları nedeniyle Ankara'da temaslarına başlayan IMF heyetine de ‘uygun’ bir dille anlatılacak. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, görüşmeler sırasında vergi indirimine karşı çıkan heyete bu kararın vergi gelirlerini artıracağını savunacak. Karar, Maliye Bakanlığı'nın Uygulama Tebliğini yayınlamasından sonra yürürlüğe girecek.

KDV'Sİ DEĞİŞMEYENLER

Katma Değer Vergisi'nde 3 sayılı listede yapılan değişiklik sonrasında KDV oranı yüzde 26'da kalan ürünler ise şöyle:

Havyarlar, kürkler, muzır yayınlar, mücehverler, kıymetli metallerle kaplı sofra takımları, kordonsuz telefonlar, telsizli cihazlar, kameralar, uzaktan kumanda ve çağrı cihazlar, yatlar ve kotralar, ateşli silahlar, kristal sofra takımları, avizeleri, kumar makinaları ve oyun kağıt ve aletleri, değerli maddelerden süs eşyaları, parfümler ve makyaj müstahzarları, kristal ve cam seramiğinden ev eşyası.

KDV'si Yüzde 26'den yüzde 18'e indirilenler

Klima cihazları.

Beyaz eşya (Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makenisi vb).

Şohbenler, termosifonlar vb.

Elektrikli müzik alet ve ekipmanları (Müzik seti, pikap, kaset çalar vb).

Radyolar.

Televizyon ve videolar.

Binek otomobilleri (Motor silindir hacmi 1600 cc'nin altındakiler).

Motosikletler.

Traş makineleri, manikür ve pedikür takımları.

Elektrikli su ısıtıcaları, elektrikli soba ve ev aletleri (Ocak, ızgara, fritöz, mikser, blender vb).

Video bantları, CD'ler.

Kablolu televizyon hizmetleri.KDV indirimi gelir hedefini azaltmaz

Maliye Bakanlığı, otomobil ve beyaz eşya için KDV oranlarının yüzde 26'dan yüzde 18'e indirilmesinin, 2001 yılı bütçe geliri hedeflerinde sapmaya yol açmayacağını açıkladı.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2001 yılı bütçe hedeflerinin, sapma olmadan olumlu bir çizgide götürüldüğü belirtildi. Açıklamada, bütçe uygulamasında kaydedilen bu gelişme gözönüne alınarak, ekonomide belli kesimlerde oluşan aşırı stokları azaltabilmek amacıyla KDV'de yüzde 26 oranlı maddelerin bazılarının 2001 yılı sonuna kadar bir süreyle sınırlı olmak üzere yüzde 18'lik orana indirilmesinin ekonomik açıdan uygun bulunduğu kaydedildi.

Bu düzenleme, uygulamadaki olumlu gelişme nedeniyle, 2001 yılı bütçe gelir hedeflerinde sapma yaratmayacağı belirtilerek, ‘‘Bütçe politikası 2002 yılında da öngörülen harcama ve gelir hedeflerinden kesinlikle sapmaya meydan vermeden aynı kararlılık ve özenle sürdürülecektir’’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle