GeriEkonomi KDV tebliği ihracatçıyı sevindirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KDV tebliği ihracatçıyı sevindirdi

GİSAD Dış Ticaret A.Ş. Genel Koordinatörü İbrahim Özdoğan, KDV iadelerine ilişkin bu ay yürürlüğe giren 84 numaralı tebliğle ihracat sektörünün yeniden hayat bulduğunu söyledi.

  Özdoğan, KDV iadeleri sorunununuzunca bir süredir ihracatçının gündemini meşgul ettiğini belirterek, ``Gerek kamudan, gerekse ihratçıdan kaynaklanan nedenlerden dolayı bekleyen iadeler vardı. Türkiye geneline bakıldığında bu rakam 50 trilyon liranın üstünde`` dedi. 

Daha önce yayınlanan tebliğlerin kendilerinden öncekileri yürürlükten kaldırmadığı için piyasalara kargaşanın hakim olduğunu, hak sahiplerinin KDV iadelerini almakta zorlandığını söyleyen Özdoğan,84 numaralı tebliğin bugüne kadar uygulamada olan bütün tebliğ hükümlerini kaldırarak temiz bir sayfa açtığını ifade etti.  

  Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren geçmişe dönük olarak işleyeceğine, yani sonuçlanmamış iade işlemleri, çözülmemiş teminat mektupları, hukuka intikal etmiş ihtilaflı konuları kapsadığına işareteden Özdoğan, tebliğle gelen en büyük yeniliği müteselsil sorumluluğu sınırlamak olarak açıkladı.  

  Özdoğan, ihracatçının bugüne kadar hangi malı ne zaman almış olursa olsun bununla sorumlu tutulurken, şimdi ödemelerin resmi kanaldan yapıldığı, belgelendiği sürece bir alt firmayla sorumlu tutulacağına dikkat çekerek,``Bu, namuslu ihracatçı için ciddi bir kazanç`` diye konuştu.  

  Tebliğde düzenleme fiili ile kullanma fiilinin birbirinden ayrıldığını, ayrıca ilgili dönemler ve isabet eden alışlar kavramı getirildiğini anlatan Özdoğan, şöyle dedi:   

  ``Geçmişteki uygulamalarda 500 milyar liralık malınızın 20 milyarında ihtilaf çıktığında malın tümüyle ilgili cezai müeyyideye tabi tutuluyordunuz. Bu, bizim bugüne kadar ancak hayallerimizde yaşıyordu, artık gerçek. Böylece kanayan müteselsil sorumluluk yarası da sarılmış olacak.`` 

MALİYE-İHRACATÇI ELELE

 Özdoğan, 84. numaralı tebliğin daha önce görülmemiş bir şekilde Maliye Bakanlığı bürokratları, defterdarlık ve aralarında Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM), GİSAD gibi sektörü temsil eden temsilcilerin katılımıyla birlikte hazırlandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: 

  ``Fırtınayla sahile vurmuş deniz yıldızları bu tebliğ ile birliktedenize tekrar dönecekler. Bu sektör, yeniden hayat buldu.  

  Bu tebliğ kadar önemli bir şey varsa o da ortaya konan çalışma biçimidir. Maliye teşkilatının katkılarıyla ortaya çıkan bu birlikte çalışma kültürü umalım ki her alana yayılsın. Böylece, güçlü Türkiye için birlikte üretme fikri her geçen gün biraz daha güçlenir. Unutmayalım ki, Türkiye`nin vergi verecek insanlara, kurumlara ihtiyacı var. Bunun için çalışan insanların da desteklenmeye ihtiyacı var. Böyle destekler gördükçe insanımıza da bir umut, güven havası doğmaktadırYorumları Göster
Yorumları Gizle