GeriEkonomi KDV oranları düşmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KDV oranları düşmeli

DYP Lideri Tansu Çiller, üretim ve istihdamın artırılabilmesi için KDV oranlarının daha yaygın şekilde düşürülerek, yeniden ayarlanmasını önerdi.

Çiller, dün yaptığı yazılı açıklamada, otomobil, beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde Kasım ayında düşürülen KDV oranlarının yeni yılla birlikte yeniden artacağını hatırlattı. KDV indirimiyle satışların artırılması gerektiğini, bu kapsamda da vergi oranlarının yüksek tutulmasının ‘‘yanlış’’ olacağını savunan Çiller, ‘‘İstihdam ve üretim Türkiye'nin baş sorunudur. Bu kadar yüksek KDV oranları ile ne satışlar artar, ne de istihdamı artırmak mümkün olur’’ görüşünü savundu. Çiller, dün yaptığı yazılı açıklamada, Hükümete şu öneride bulundu:

‘‘IMF'ye yeni vergi indirimi yapılmayacağı yönünde Hükümet'in taahhütte bulunacağı sızan haberler arasında görülüyor. Hükümet'in çok sınırlı alanda uygulandığı KDV indiriminin sonuçlarını ve etkilerini gözönüne alması gerekir. Türkiye'de sadece bir kesimi değil, her Türk insanını rahatlatacak anlayış ve yaygınlıkta KDV oranlarının yeni yılda oranlar düşürülerek yeniden ayarlanması gerekir.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle