GeriEkonomi KDV indirimleri erken oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KDV indirimleri erken oldu

KDV indirimleri erken oldu
refid:7564156 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, KDV indirimlerini erken bulduğunu vurgularken, “vergileri indireceksek, istihdam ve arz yönlü kesimlere ağırlık verilmesi gerekiyor” dedi.

Devlet Bakanı Şimşek, Hazine Müsteşarlığı tarafından Swiss Otel'de  düzenlenen, “Yapısal Reformların Makroekonomik Tepkileri” konulu  konferensta yaptığı konuşmada, geçtiğimiz dönemde  özel sektörün vergi yükünü azaltacak düzenlemeler yapıldığını, kurumlar  vergisi, gelir vergisi ve bazı sektörlerde katma değer vergisinde  indirime gidildiğini hatırlattı.

"Aslında KDV indirimleri için son derece erken, indireceksek istihdam  ve arz yönlü kesimlere ağırlık verilmesi gerekiyor" diyen Şimşek, bundan  sonra yapılabilecek vergi indirimlerinin, istihdam ve üretimi teşvik edici nitelikte olması gerektiğini vurguladı.
       
Şimşek, hükümet programının, önümüzdeki dönemde yapısal reformlarla  ilgili yoğun bir gündemi içerdiğini belirterek, 2007-2012 dönemi için  hazırlanan eylem planında bulunan hususları da şöyle sıraladı:

"Makro ekonomik istikrarın kalıcı hale getirilmesi için gerekli  adımları atacağız. Sosyal güvenlik reformunun hayata geçirilmesi, iş  ortamının iyileştirilmeye devam edilmesi ve istihdam üzerindeki mali ve  mali olmayan yüklerin azaltılması lazım. Aktif işgücü politikalarının  geliştirilmesi, eğitim sisteminin işgücü piyasasının ihtiyaçları  doğrultusunda düzenlenmesi, gelir idaresinin güçlendirilmesine devam  edilmesi, ekonomide kayıtdışılığın azaltılması, finansal sistemin  aracılık fonksiyonun daha da geliştirilmesi, finansal sektörde  çeşitlilik ve derinliğin artırılması gerekiyor. Kamu bankalarının  mutlaka özelleştirilmesi, enerji sektöründe özelleştirme ve  serbestleştirme sürecinin süratle tamamlanması ve arz güvenliğini temin  edecek düzenlemelerin gerçekleştirilmesi çok önemli. Ulaştırma  altyapısının iyileştirilmesi ve Ar-Ge, yenilikçiliğin geliştirilmesi  gerekiyor.”

SSK PRİMİNDE İNDİRİM YOK

Öte yandan Şimşek, daha önce gündeme gelen sosyal güvenlik priminde 5 puanlık indirimi, bu aşamada yapamayacaklarını söyledi.

Şimşek, konferansından çıkışında, işverenin sosyal güvenlik primi payında 5 puanlık indirimin kapsamına ilişkin soru üzerine, “5 puanlık indirimi bu aşamada yapamayacağız. Çünkü onun için imkanımız yok. İstihdam üzerindeki idari yükleri aşağıya çekeceğiz. Onun bize maliyeti daha düşük” dedi.

Bakan Şimşek, orta uzun dönemde ise sosyal güvenlik primlerinin aşağıya indirilmesinin, en önemli önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle