GeriEkonomi Kazakistan'ın en büyük camisini inşa etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazakistan'ın en büyük camisini inşa etti

Kazakistan'ın en büyük camisini inşa etti
refid:20929939 ilişkili resim dosyası

Kazakistan'ın başkenti Astana'da Sembol İnşaat tarafından inşa edilen ve ülkenin en büyük camisi olan Hazret Sultan Camii, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katıldığı törenle açıldı.

Sembol İnşaat açıklamasına göre, 8 bin kişilik kapasiteye sahip Astana Hazret Sultan Camii'nin açılış törenine, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Sembol İnşaat Kurucuları Fettah Tamince ve Aytekin Gültekin katıldı. Camiinin açılışı Nazarbayev'in doğum günü olan 6 Temmuz'da    gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Fettah Tamince, Kazakistan'da son dönemlerde inşa edilen önemli yapılara imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Sembol İnşaat olarak Astana Arena Stadı, Han Çadırı, Barış Piramidi, Rixos President Astana, Bağımsızlık Sarayı, Ulusal Askeri Akademi, Nazarbayev Üniversitesi ve Astana Medya Merkezi gibi önemli yapıları kısa sürede başarıyla tamamladık. Ülkenin sembolü haline gelen kültürel, askeri ve sosyal yapılara Sembol İnşaat olarak imza attık. Bugün de Astana'da Hazret Sultan Camii ile ülkenin en büyük camisini Kazakistan'a armağan ediyoruz” diye konuştu.

CAMİYE GİDEN GENÇ SAYISI ARTTI

Açılış dolayısıyla toplanan onbinlerce kişiye hitaben Nazarbayev, Kazakistan’ın bağımsızlığını aldıktan sonra insanların dini ibadetlerini özgürce yerine getirmeleri için her türlü desteği verdiklerini söyledi. Astana’nın başkent olduktan sonra ülkeye gelen misafirlerin ve devlet adamlarının nasıl bir ülkeye geldiklerini göstermek  maksadıyla havalanı yoluna büyük bir cami yaptıklarını söyleyen Nazarbayev, insanların İslama olan ilgilerinin artmasıyla giderek cami ihtiyacının arttığını söyledi.

İşdamları ve halkın destekleri ile son derece kullanışlı ve modern bir cami  inşa edildiğini söyleyen Nazarbayev, Kazakistan’da yaşayan halkların yüzde 70’nin Müslüman olduğunu ve son zamanlarda camiye giden gençlerin sayısında büyük artış olduğunu belirtti.

İslamın barış ve huzur dini olduğunu hatırlatan Nazarbayev, ülke olarak da barıştan yana politika izlediklerini ifade etti. Nazarbayev, ‘beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadisine vurguda bulunarak,  İslam’ın herzaman ilim ve bilime yakın olduğunu bu yüzden de Hazret Sultan Camisi’nde insanların hizmetine sunulmak üzere kitaphane ve dersliklerin yeraldığını kaydetti. Din adamlarının kendilerini hertürlü ilimle yetiştirmesi gerektiğini vurgulayan Nazarbayev, örf ve adetlerin , kültüründe yaşatılması gerektiğini dile getirdi.

8 BİN KİŞİLİK KAPASİTE

Toplamda 17 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve 8 bin kişilik kapasiteye sahip Hazret Sultan Camii'nde 77 metre yüksekliğe sahip dört minare ve yüksekliği 52 metre olan toplam 10 kubbe bulunuyor. Sosyal bir tesis olarak inşa edilen caminin ibadet bölümlerinin yanı sıra taziye salonları, kütüphaneler, nikah salonları, arşiv, lojmanlar, ofisler, 400 kişilik yemekhane, VIP odalar, el ayak kurutma ve terlik odaları gibi mekanlar da bulunuyor.

ÇİNİLER İZNİK'TEN

30 bin metrekarelik yeşil alanı da bulunan Hazret Sultan Camii'nin inşası sırasında yaklaşık 1.500 kişi çalıştı. Cami yapımında Türkiye'den malzeme kullanılmaya özen gösterilirken, mermer ve dış cephe kaplamalar, vitray camlar gibi pek çok malzeme Türkiye;den götürüldü. İslam kültürü ile Kazak kültürünün kaynaştığı iç süslemelerde Türkiye, İtalya ve Kazakistan'dan gelen sanatçılar çalıştı.

Camide kullanılan çiniler ise İznik'ten tedarik edildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle