Kazakistan'a danışmanlık yapacak

A.A
24.10.2011 - 16:10 | Son Güncelleme:

Tony Blair, Kazakistan'a danışmanlık yapacak. İngiltere eski başbakanının yıllık 8 milyon sterlin alacağı belirtildi.

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Kazakistan hükümetine yıllık 8 milyon sterlin ücret karşılğında danışmanlık yapacağı bildirildi.  

İlk olarak İngiliz Daily Telgraph gazetesi tarafından dile getirilen iddialar doğrulandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in danışmanı Yermuhammed Yertibayev, gazetecilere yaptığı açıklamada, Blair'in Kazakistan'a ekonomi danışmanlığı yapacağını belirtti.

Blair'in çalışma ekibi ile bir araya geldiğini ve çalışmanın ayrıntılarının netleştiğini açıklayan Yertibayev, yakın bir tarihte Blair'in Astana'ya gelerek bir çalışma ofisi açacağını söyledi. Blair'in dünya siyasetini ve ekonomisini yakından bilen uzman bir isim olduğunu ifade eden Yertibayev, Kazakistan'ın sürdürülebilir ekonomik kalkınma programının hayata geçirilmesinde bu bilgi birikiminden yararlanacaklarını kaydetti.

Blair, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile başbakanlığı döneminde tanışmıştı. Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra da sık sık Kazakistan'a gelen Blair, son olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in başkanlığında geçtiğimiz yıl toplanan “Kazakistan Yabancı Yatırımcılar” konseyinde kamuoyunun önüne çıkmıştı.

Blair, ABD yatırım bankası JP Morgan, İsviçre Sigorta şirketi Zurih Finansal Hizmetler ile Kuveyt Hükümeti ve Abu Dabi Fonu'na da danışmanlık hizmetleri veriyor.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı