GeriEkonomi Kazakistan'a Çin bankalarından kredi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kazakistan'a Çin bankalarından kredi

Kazakistan'daki madencilik ve petrol faaliyetlerine Çin Bankalarından 13 milyar dolar kredi kullandırılacak.

Bölgenin en büyük enerji tüketicilerinden Çin'in Kazakistan'daki madencilik ve petrol faaliyetlerini finanse etmek için 13 milyar dolar tutarında kredi kullandıracağı açıklandı.

Kazakakistan Resmi yatırım fonu Samruk-Kazına Fon Başkanı Kayrat Kelimbetov, Çin Kalkınma Bankası'ndan madencilik şirketlerinin finansmanı için 3 milyar dolarlık kredi anlaşması yapıldığını bu paranın yakında kullanılabileceğini söyledi.

Kelimbetov, “Para, Kazahmıs şirketi ve altyapı tesisleri dahil madencilik şirketlerinin finansmanında kullanılacak” dedi. Daha önce de sektördeki petrol ve gaz projelerinin finansmanı için Çin Eximbank ile 10 milyar dolar tutarında kredi anlaşması yapıldığını hatırlatan Kelimbetov, “Çin, Kazakistan'ın enerji projelerinin hayata geçirilmesi için bize her zaman destek olmuştur” diye konuştu.

Çin Eximbank'ın kullandıracağı 10 milyar dolar tutarındaki kredinin 1 milyar dolarının bu yılın başında kullanıldığını anlatan Kelimbetov, Atırau Petrol rafinerisinin rekonstrüksiyonu için de bu yılın sonuna kadar 1 milyar dolar kullanılacağını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle