Kazakistan büyük ekonomik krize hazırlanıyor

A.A
25.10.2011 - 10:24 | Son Güncelleme:

Kazakistan önümüzdeki dönemde yaşanabilecek büyük bir ekonomik krize hazırlanırken, Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marchenko'dan ilginç bir değerlendirme geldi. Marchenko, “20 milyar dolar bulabilirsek, ekonomik krizi atlatabiliriz” dedi.

Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marchenko, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Kazakistan'ı önümüzdeki süreçte büyük bir ekonomik krizin beklediğini bunun ancak 20 milyar dolar bulunabilirse atlatılabileceğini söyledi.

Kazakistan Ulusal Fonunda Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYİH) yüzde 25'ini oluşturan 41 milyar dolar bulunduğunu anlatan Marchenko, 2008-2009 dönemindeki ekonomik krizin etkilerinin azaltılması için 10 milyar dolar harcandığını, önümüzdeki süreçte karşılaşılması muhtemel krizin 1,5 yıl sürmesi halinde 20 milyar dolara ihtiyaçları bulunduğunu ifade etti.

Krizin daha da uzaması halinde çok daha fazla dolara ihtiyaç duyacaklarını anlatan Marchenko, krizlerin azaltılmasının en önemli yolunun kendi parasını kullanacak alanları arttırmaktan geçtiğini söyledi. Marchenko, “Bir devletin uzun vadeli çıkarları doğrultusunda hiç olmazsa kendi bölgesinde ulusal para birimini kullanabilmelidir” diye konuştu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı