GeriEkonomi Kayserili çiftçi ailenin dünyaca alkışlanan oğlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayserili çiftçi ailenin dünyaca alkışlanan oğlu

Kayseri’nin Akçakaya Köyü’nde 7 Nisan 1933’de fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Sakıp Sabancı, arkasında dünya devleri arasına giren bir grubu bırakarak hayata veda etti.

Sakıp Sabancı’nın 37 yıldır aralıksız Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Sabancı Topluluğu, bankacılıktan perakendeciliğe, lastikten çimentoya bir çok sektörde faaliyet gösteren 60’ın üzerinde şirketiyle, 15.6 katrilyon lira ciro, 1.7 milyar dolar kar elde etti. 39 bin çalışanı olan topluluk 2003 yılında 800 milyon dolarlık ihracat hedeflerken, 2004 yılı için de 1 milyar Euro’luk yatırım yapmayı planlıyor.

VEZNEDARDI

Babası Hacı Ömer’in Adana’da pamuk balyalarını sırtında taşıyarak işe başladığını sık sık anlatan Sakıp Sabancı, iş hayatına çok genç yaşta ailesine ait Bossa Un Fabrikası’nda veznedarlıkla başladı. Daha sonra çiftlik müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu. 1966 yılında babasının vefatının ardından kurulan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. O günden bu yana da aralıklık olarak bu görevi sürdürdü.

1964 yılından itibaren, Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. 1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Başkanlığı’nı üstlendi. 1987-1990 yılları arasında da TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı yaptı.

Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı’nın ikinci çocuğu olan Sakıp Sabancı, Türkan Sabancı ile evli ve üç çocuk babasıydı.

Sakıp Sabancı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın (VAKSA) Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Başkanlığı görevlerini de sürdürüyordu.

ZENGİNLER LİGİNDE

Sakıp Sabancı, Forbes’in 26 Şubat 2004 tarihinde açıklanan dünyanın en zenginleri sıralamasında 3,2 milyar dolarlık servetiyle 147’inci sırada yer alıyordu. Sabancı, listeye giren 6 Türk işadamı içinde ise ilk sıradaydı.

SANATA MERAKLIYDI

Yıllarca sanat eserlerini toplayan Sabancı’nın Osmanlı Hat eserleri ve Türk resimlerinden oluşan koleksiyonu ‘Altın Harfler’ adıyla, 1998-2001 yılları arasında, Amerika’da Metropolitan Müzesi, Los Angeles County Louvre Müzesi, Berlin’de Guggenheim Müzesi ve Frankfurt’ta Frankfur Mueums für Angewandte Kunst’ta sergilendi.

Sakıp Sabancı, sahibi olduğu koleksiyonları ve bunların yer aldığı ‘Atlı Köşk’ü müze olmak üzere Sabancı Üniversitesi’ne bağışladı. Müze, Haziran 2002’de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi adıyla ziyaretçi kabul etmeye başladı.

2000 yılında, Sabancı Üniversitesi Müzesi’ne bağışladığı ve ‘Altın Harfler’ adı altında Türk Hat eserlerinin ve tablolarının ilk defa Louvre Müzesi’nde sergilenmesini sağladığı için Fransız Hükümeti tarafından ‘Legion d’honneur’ şeref nişanı ile onurlandırıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle