GeriEkonomi Kayseri'de dakikada 7 yatak, 9 kanepe, 4 baza üretiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayseri'de dakikada 7 yatak, 9 kanepe, 4 baza üretiliyor

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Memduh Boydak, Türkiye'nin mobilya merkezi konumundaki Kayseri'de dakikada 7 yatak, 9 kanepe ve 4 baza üretildiğini söyledi.

Boydak, “bu kapasite önümüzdeki yıllarda daha da artacak” dedi.
Boydak,  Türkiye'nin en fazla yatak, kanepe, baza ve panel mobilyasının Kayseri'de üretildiğini belirtti.

Kayseri'de 1950'li yıllardan bu yana mobilya sanayinin gün geçtikçe büyüyüp geliştiğini son yıllarda da Kayseri'nin önemli bir mobilya üretim merkezi haline geldiğini belirten Boydak, şöyle konuştu:
“Türkiye'nin mobilya merkezi konumundaki Kayseri'de dakikada 7 yatak, 9 kanepe ve 4 baza üretiliyor. Günde 10 bin yatak, 12 bin kanepe ve 5 bin baza üretiliyor. Bu rakamlardan yola çıkarak Kayseri'de yılda 3 milyon 650 bin yatak, 4 milyon 380 bin kanepe ve 1 milyon 825 bin baza üretildiğini söyleyebiliriz. Bu kapasite önümüzdeki yıllarda daha da artacak.

Kayseri'de mobilya sanayi gün geçtikçe ilerliyor. İlk olarak 1950'li yıllarda küçük dükkan ve atölyelerde işe başlayan mobilya sanayicilerimiz artık dünya ile rekabet eder duruma geldi. Kaliteden taviz vermeden üretim yapan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. İşin sevindirici tarafı herkes, tüm üretici arkadaşlarımız kaliteli ve estetik ürün yaptıklarında dünya pazarlarında yer bulabileceklerini biliyor. Bu da bizim geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor.”
Kayseri'deki mobilya üretiminin ülke ve bölge ekonomisine ciddi katkılar sağladığını vurgulayan Boydak, Türkiye'nin 2006 yılında mobilya sektöründen 760 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bunun yaklaşık yüzde 40'ının Kayseri'den yapıldığını bildirdi.

Türkiye'de resmi verilere göre mobilya sektöründe faaliyet gösteren 60 bine yakın firma bulunduğunu, bunların 15 bininin üretim yaptığını kaydeden Boydak, ülke genelinde 258 bin kişinin mobilya sektöründe istihdam edildiğini, sadece Kayseri'de mobilya sektöründeki istihdam sayısının ise 30 bin civarında olduğunu sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle