GeriEkonomi Kaynak Holding ve şirketlerine kayyum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaynak Holding ve şirketlerine kayyum

Kaynak Holding ve şirketlerine kayyum

Kaynak Holding ve bağlı şirketlere kayyum ataması yapıldı. Atama kararını, İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği aldı. 'Paralel Devlet Yapılanması' iddiası ile yürütülen soruşturma kapsamında atama yapılan 19 şirket ile bir dernek ve vakfa 7 kişilik kayyum heyeti atandı. Karara göre, kayyumlara, her bir şirket için aylık 5'er bin lira ödeme yapılacak. Atama kararı 21 şirket ve kurumu kapsadığı için, her bir kayyumun alacağı ücret 105 bin lira olacak. Kayyumlara toplam aylık yapılacak ödeme ise 735 bin lira olarak hesaplanıyor.

Kayyumlar, şirketlerin İstanbul'daki Üsküdar, Bağcılar ve Bayrampaşa'daki yönetim binalarına, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri eşliğinde girdi.

Kaynak Holding bünyesinde bulunan İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Çağlayan Matbaasına da kayyım atandı. Kayyımlar, matbaaya 100'e yakın resmi ve sivil polisle birlikte geldi.

Bu sırada, çevik kuvvet ekipleri de çevrede güvenlik önlemi aldı. Kayyumların, şirketlerin eski yöneticilerinin binaya gelmesini beklediği belirtildi. 

Kaynak Holding'e bağlı 19 şirket, bir vakıf ile bir derneğin eski yöneticilerine görevden alındıklarına dair kararın tebliğ edilmesinin ardından 7 kayyum görevlerine başladı

ESKİ YÖNETİCİLER GÖREVDEN ALINDI
Kaynak Holding'in eski yöneticilerine görevden alındıklarına dair kararın tebliğ edilmesinin ardından kayyumlar yeni görevlerine başladı.

İş adamı İmran Okumuş'un kayyum heyetinde üst yönetici olarak yer aldığı, avukat Sezai Çiçek, bilişim uzmanı Hüseyin Yaşar, maliyeci Aytekin Karahan, basın ve halkla ilişkiler uzmanı Ertuğrul Erdoğan, vakıf ve dernek uzmanı İsmail Gülen ile vergi denetçisi Levent Küçük'ün de diğer kayyumlar olduğu öğrenildi.

HER ŞİRKET İÇİN AYLIK 5 BİN LİRA
Atanan kayyumlara yapılan işin niteliği, ağırlığı dikkate alınarak her bir şirket kayyumluğu için aylık 5 bin lira ücretin takdir edildiği belirtilen kararda maaşın atandıkları şirket bütcesinden karşılanmasına hükmedildi. Verilen karara 7 gün içinde itiraz edilebileceği bildirildi.

 

KAYNAK HOLDİNG'DE 22 ŞİRKETTE ARAMA

 

Kaynak Holding ve şirketlerine kayyum

 

KAYYUM ATANAN ŞİRKET, VAKIF VE DERNEK İSİMLERİ ŞÖYLE
1- Kaynak Holding A.Ş.
2- Sürat Sigorta Aracılık Hizmetleri LTD. ŞTİ.
3- Kaynak Dış TİC. A.Ş.
4- Sürat Turizm Organizasyon Hizmetleri ve TİC. A.Ş.
5- Nüans Turizm Tanıtma ve Reklamcılık A.Ş.
6- Çağlayan Basım Yayın Dağıtım Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.
7- Işık Yayın Ticaret A.Ş.
8- N-TKitap Kırtasiye Büro Malzemeleri Pazarlama ve Turizm TİC. A.Ş
9- Sürat Eğitim Araçları ve Büro Mobilya Sistemleri A.Ş.
10- Sürat Basım Yayın Reklamcılık ve Eğitim Araçları Sanayi TİC. A.Ş.
11- UTT Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri Ticaret A.Ş.
12- Gökkuşağı Pazarlama Dağıtım ve Ticaret A.Ş.
13- Sürat Kargo Lojistik ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş.
14- Sürat Lojistik A.Ş.
15- Sentries Telif Lisans A.Ş.
16- Sürat Bilişim Teknolojileri Sanayi TİC. A.Ş.
17- Venero Bilişim Sanayi ve TİC. LTD. ŞİRKETİ
18- İtina Gıda İçecek ve Temizlik Malzemeleri Sanayi TİC. ve Pazarlama A.Ş.
19- Baran Tarım ve Hayvancılık Sanayi TİC. A.Ş.

BAŞSAVCILIKTAN "KAYNAK HOLDİNG'E KAYYUM" AÇIKLAMASI
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı doğrultusunda, Kaynak Holding'e bağlı 19 şirket, bir vakıf ve bir derneğe kayyum atandı. Kayyum atamasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklaması yayınladı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun imzalı açıklamada, "Başsavcılığımızın Örgüt, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca, Kaynak Holding A.Ş. ve bu holdinge bağlı 24 şirket ile yöneticileri hakkında Yasa Dışı FETÖ/PDY örgütü adına faaliyette bulunmak, kara para aklamak, vergi kaçakçılığı yapmak, terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna muhalefet etmek, yasadışı terör örgütü kurmak ve bu örgütün yöneticisi-üyesi olmak suçlarından yürütülen soruşturmada; 19 şirket ile bir dernek ve vakıf merkezinde 08 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliğince verilen karar uyarınca arama ve el koyma işlemleri yapılmış, soruşturma konusu suçlara delil teşkil edebilecek belge, defter ve dijital malzemelere el konulmuştur" denildi.

Kaynak Holding ve şirketlerine kayyum

SGK, MASAK VE VERGİ UZMANLARI DENETLEDİ

El konulan malzemelere ilişkin SGK, MASAK ve Vergi Denetim Uzmanlarınca oluşan kurul tarafından inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, "Kurul tarafından verilen ön inceleme raporu ile soruşturmaya konu şirketlerin ticari faaliyetleri dışında yasa dışı FETÖ/PDY terör örgütüne finans temin ettiklerine kaynak ve para akışı sağladıklarına ilişkin bilgi-belge ve bulgular teslim edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

"KAYYUM ATANMASINDAKİ HUKUKİ ZORUNLULUK..."
19 şirket, 1 dernek ve 1 vakfa kayyum ataması yapıldığı ifade edilen açıklamada, "Suçların niteliği, şüpheliler ile şirketlerin sayıları göz önüne alındığında, delillerin karartılmasının ve yok edilmesinin önlenmesi, terör örgütüne yapıldığı iddia edilen finansmanın kesilmesi, delillerin eksiksiz tam ve sağlıklı bir şekilde toplanabilmesi amacıyla; anılan örgüte yardım ve yataklık yaptığı, mali kaynak sağladığı ön bilirkişi raporu ile tespit edilen şirketlere kayyum atanmasında hukuki zorunluluk bulunduğu kanaati ile Sulh Ceza Hakimliğinden şirketlere kayyum atanması talep edilmiştir. Sulh Ceza Hakimliğince 17 Kasım 2015 tarihli karar ile soruşturma konusu Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirket, 1 dernek ve 1 vakfın yönetim faaliyetlerini yerine getirmek üzere 7 kayyum atanmış ve bu karar, kayyum ataması yapılan şirketlere tebliğ edilmiş ve kayyumlar bu tarih itibariyle şirket yönetimlerini devir almışlardır. Şüpheliler hakkında anılan soruşturmalara ilişkin soruşturma halen devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

 

8 BİNİ AŞKIN KİŞİ ÇALIŞIYOR 
Eğitim, perakende, lojistik gibi sektörlerde faaliyet gösteren Kaynak Holding'e bağlı şirketler arasında Sürat Kargo, Nt Mağazaları, Fem Yayınları gibi kurumlar bulunuyor. Kaynak Holding bünyesindeki şirketlerde 8 bini aşkın kişinin çalıştığı belirtiliyor.