GeriEkonomi 'Kayıt dışından mükellef zarar görüyor'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kayıt dışından mükellef zarar görüyor'

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, vergi toplanırken kayıt içindeki mükellefler yerine kayıt altına alınmayan işletmelere yönelinmesi gerektiğini belirterek, ”Kümes içindekiler yerine, kümesin dışından da mutlaka yeni kazlar, hindiler bulmak mümkün” dedi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan'ı makamında ziyaret etti.
Çağlayan, ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, işadamları olarak beklentilerinin, sıfır kilometre bir vergi kanunu olduğunu söyledi. Organize sanayi bölgelerinin (OSB) kantine benzetilerek, vergi mükellefi haline getirilmesinin yanlış olacağını belirten Çağlayan, ”OSB'leri kantinlerle karıştırmamak ve benzetmemek lazım. Bunun için de OSB'lere verilen istisna ve muafiyetlerin devam ettirilmesi gerekir” dedi. Vergi denetimi konusundaki görüşlerini de dile getiren Çağlayan, denetimler sırasında ceza yazan denetim elemanlarının, yaptıkları işlemlerden sorumlu tutulması gerektiğini bildirdi.

“EN FAZLA ZARAR, KAYIT İÇİNE GİRENE...”

“Kümes içindeki kazlar olarak bizlere daha fazla sahip çıkmanız lazım” diyen Çağlayan, vergi denetimlerinin yapılmasının zorunlu olduğunu ancak, bu denetimler yapılırken eskiden hakim olan mantığın değişmesi gerektiğini söyledi. Çağlayan şöyle dedi:  “Geçmiş dönemlerde, genelde sektörde en fazla vergi verenler denetlenirdi. Artık vergi vermeyenlerin denetlenmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Yani sicil affına girmiş, yani bir nevi sabıka kaydı yaptırmış işletmelerde yapın denetimlerinizi ama hiç denetimle tanışmamış, hiç vergiyle tanışmamış insanlarda, kuruluşlarda daha fazla bu denetimin yapılması, onların da kayıt altına alınmasını temin edecektir. Bu konuda en azından haksız rekabet kalkacaktır. Kayıt dışı meselesinde birinci derecede zarar gören devlet değil, kayıt içine girmiş mükelleflerdir. Yani kümes içinde fazla tüyü kalmamış kazlardır.
Dolayısıyla kümes içindekiler yerine, kümesin dışından da mutlaka yeni kazlar, hindiler bulmak da mümkündür. Hem bunların birçoğu da zannediyorum kuş gribine fazla da yakalanmamış olurlar. Bunları da getirip kümes içine koymakta fayda var. Dışarıda kaldıkları müddetçe de kuş gribine yakalanma riskleri fazladır.”

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANI BOYALI

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı da, ASO Başkanı Çağlayan'ı, 2006 yılında Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan beklentilerini öğrenmek amacıyla ziyaret ettiğini söyledi.
Geçen yılın sonlarına doğru vergi idaresi olarak bir yeniden yapılanma içine girdiklerini hatırlatan Boyalı, Gelirler Bölge Müdürlüğü'nün gelir birimlerini Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı çatısı altında toparladıklarını anlattı.
Müşteri odaklı bir çalışmanın gereği olarak işe Ankara'da 2 bin işletmenin kayıtlı olduğu ASO'yu ziyaret ederek başladıklarını ifade eden Boyalı, şunları kaydetti:
“Takdir edersiniz ki yeni bir yapılanmaya geçtiğiniz zaman, eski yapının getirdiği bazı olumsuzlukları da gidermek istersiniz. Bir anlamda feed back oluşturacak da, meslek teşekküllerimizin görüşleridir. Dolayısıyla bu anlamda eski teşkilatla ilgili olumsuzluklarımız neler? Yeni teşkilata neleri taşımayalım? Veya eski teşkilatta olumlu olan unsurlar nelerdi? Onları yeni teşkilata taşıyalım mı? Bu konularda görüşlerini almak üzere sayın Çağlayan'ı ziyaret ediyoruz. Zaman zaman kamuoyunda çok olumlu katkılarını alıyoruz ve bunlardan yararlanıyoruz. Bugünkü görüşmeden de yine olumlu katkılar alıp, onları cebimize koyup yararlanacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle