GeriEkonomi Kavram kargaşası çıktı Avrupa Birliği’ne, beyaz et ihracatı durduruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kavram kargaşası çıktı Avrupa Birliği’ne, beyaz et ihracatı durduruldu

Kavram kargaşası çıktı Avrupa Birliği’ne, beyaz et ihracatı durduruldu

Uzun süren çalışmalardan sonra Avrupa Birliği’ne (AB) bu yıl ısıl işlem görmüş beyaz et ihracatına başlayan Türk firmalarının, ‘kavram kargaşası’ nedeniyle ihracatta sorun yaşadığı belirtildi.

İngiltere geri gönderdi
İngiltere’nin, Banvit’in gönderdiği ısıl işlem görmüş bir parti ürünü, “Türkiye’nin kendi tavuk etini değil, onay verilmiş üçüncü ülkelerden veya AB’den aldığı tavuk etini ısıl işleme tabi tuttuktan sonra AB’ye ihracat yapabileceği” gerekçesiyle geri gönderdiği açıklandı. Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayii A.Ş.,  Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP), sorun giderilene kadar sevkiyat yapmılmayacağını bildirdi.
AB yetkilileri ile görüşülüyor
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, konu ile ilgili bir kavram kargaşası yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “İngiltere’nin ürünleri iade etmesi kabul edilebilir bir yorum değil. Başka ülkelerden alınan beyaz etin Türkiye’de ısıl işleme tabi tutulup ihraç edilmesinin bir anlamı yok. Biz onlara, firmalarımızın kendi ürünlerini ısıl işleme tabi tutup ihraç edecekleri yönünde taahhütte bulunduk. Bu da onaylandı, ihracat başladı. Şimdi, yaşanan sorun nedeniyle Brüksel’deki arkadaşlar AB yetkilileri ile görüşüyor. Ancak bu noel tatili nedeniyle yılbaşından sonraya kalabilir. Bir kavram sorunu yaşanıyor gibi...”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle