GeriEkonomi Kavi: Bir aylık dalga faturası 1 katrilyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kavi: Bir aylık dalga faturası 1 katrilyon

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi, yaptıkları bir hesaplamaya göre 15 Haziran-15 Temmuz arasındayaşanan dalgalanmaların ekonomiye ve Türk toplumuna faturasının 1 katrilyon liraya yakın olduğunu da vurguladı.

Ülke ekonomisinin 14 ay önce programın başlatıldığı tabloya çok daha olumsuz bir şekilde tekrar geri döndüğünü anlatan Kavi, bu süreçte Türkiye'nin çok önemli bir borç batağına saplandığını ve bunun Türkiye'nin önünde oldukça önemli bir problem olarak gözüktüğünü söyledi.

Kavi, hükümetlerin artık borç yapısını daha da ağırlaştırma şansı kalmadığı gibi, bu borcun dahi bu koşullar altında yönetilmesinin ve buna paralel olarak üretim ekonomisinin yaratılması şansının olmadığını görmelerinin kaçınılmaz olduğunu savunarak, şöyle dedi:

‘‘Türkiye faiz ödemeleri dahil bütçe dengesini bir an önce kurmak zorundadır. Bu konudaki son yıllardaki deneyimler ve ödenen faturalar açıkça göstermiştir ki hem siyaset, hem de bürokrasi kadroları bugünküekonomik gerçekleri anlamada, tahlil etmede, çözüm üretmede ve uygulamakta genellikle yetersizlerdir. Türkiye doğru sistem, doğru yönetim ve doğru kadroları iş başına getirerek artık doğru kararlar vermek zorundadır.’’

Kavi, IMF'den dalgalı kurdan vazgeçilmesinin istenip istenmediği konusundaki soruya, ‘‘Şu andaki döviz talebi tamamen spekülatif hareketlerden korunmaya dönük talepten kaynaklanıyor. Bu durumda birzorunluluk olarak girilen dalgalı kurda artık dalga boyuna bazı sınırlamalar getirilmeli diye düşünüyoruz. Merkez Bankası rezerv iyileşmesi sürecinde bu yapılabilir’’ şeklinde cevap verdi. Kavi, ‘‘Ekonomide yangın var iken yangında ilk kurtarılacak olanın sanayi olduğunun unutulmaması gerekir’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle