GeriEkonomi Kavganın perde arkasında Çin’deki zor çalışma koşulları yatıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kavganın perde arkasında Çin’deki zor çalışma koşulları yatıyor

iPhone’un üretildiği Foxconn’a ait fabrikada geçen hafta 2 bin işçinin karıştığı kavganın ardında zor hayat koşulları yatıyor. 79 bin kişinin çalıştığı fabrikada 8-10 kişi aynı odada yatmak zorunda kalıyor.
 Şirketten net bir açıklama yapılmasa da işçilerle yapılan görüşmeler, kişisel bir anlaşmazlık sonucu çıkan kavganın ardında zor çalışma koşulları bulunduğunu gösteriyor. Uzun çalışma süreleri, askeri disiplin ve işçilerin kaldığı yurtların aşırı kalabalık olmasının yaşanan şiddetin temelini oluşturduğunu düşünüyor.
Fabrika çalışanları, kaldıkları yurtlarda her katta 30 oda olduğunu ve her bir odayı 8-10 kişinin paylaşmak zorunda kaldığını belirtiyor. Bu noktada işçiler kavganın çalışma alanında değil yurtta çıktığının altını çiziyor. Bununla birlikte işçiler günde 10-12 saat çalışmak zorunda kalıyor ve çalışanların denetimini yapan gözetmenler de kurallara uymayanlara ‘kabadayı’ gibi davranıyor.
Kavganın ardından üretime geçici bir süre ara verdikten sonra Çarşamba günü tekrar açılan fabrikada tansiyon halen yüksek. Çin polisi Apple’ın en büyük sözleşmeli üreticisi konumunda bulunan Foxconn fabrikasında gözetime devam ediyor.
Kavganın iPhone 5’in rekor kırarak 5 milyon sattığı haftada çıkması da tesadüf değil. iPhone’a olan aşırı talep fabrikanın kapasitesinin üstünde. 
Öte yandan bu olay,  daha iyi çalışma ve hayat koşulları isteyen çalışanların isteklerinin karşılanamadığını da gözler önüne seriyor. Bunun ardında ise yavaşlayan Çin ekonomisi nedeniyle şirketlerin fabrikalarda maliyetleri azaltma yoluna gitmesi bulunuyor.
Son yıllarda Foxconn’da çalışan genç işçilerin intihar eylemleri de gündeme gelmişti. Şirket bunu engelleyecek bir dizi önlem almaya çalışmıştı.
Uzmanlar, yapılan sözleşmeler nedeniyle yöneticilerin çalışanlardan daha uzun süre çalışmalarını talep edebileceğini, bunun da tansiyonu daha da arttırabileceğini söylüyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle