GeriEkonomi Katrilyonu yakalarız devlete yük olmayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katrilyonu yakalarız devlete yük olmayız

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, yıl sonunu 1 katrilyon lira kár ile kapatmayı ümit ettiklerini belirterek, ‘‘Dolayısıyla devletin üzerine bir yük değil, bütçeye aktarılacak çok ciddi bir kárımız söz konusu. Hatta bu kadar çok kár eden kurumların satılması bile, ileride belki kafalarda soru işareti doğuracaktır’’ dedi.

Devletin kamu bankalarını elinden hemen çıkarmak gibi çok ağır ve acele bir yükümlülük altında olmadığını savunan Can Akın Çağlar, şöyle konuştu:

‘‘65 yıldır Halk Bankası, 139 yıldır Ziraat Bankası bu devletin bir parçası. Bu bankalar çok ciddi kár ediyor. Geçen sene sonunda enflasyondan arındırılmış 156 trilyon lira kar etmiş olan Ziraat Bankası, Eylül sonu itibariyle 801 trilyon liraya geldi. Yıl sonunu, 1 katrilyon lira kar ile kapatacağımızı ümit ediyoruz. Dolayısıyla devletin üzerine bir yük değil, bütçeye aktarılacak çok ciddi bir kárımız söz konusu. Hatta bu kadar çok kar eden kurumların satılması bile, ileride belki kafalarda soru işareti doğuracaktır. Ama devlet 'bugünden yarına bir alıcı çıkmadı. Bunu nasıl satarız? Değerinin altında versek mi acaba' gibi bir yaklaşım içinde olmayacaktır.’’

Çağlar, Türkiye'de sektörün 3'te birini oluşturan kamu bankalarını alacak yerli bir banka veya sermaye grubu göremediğini de ifade ederek, ‘‘Fakat bir bankayı yüzde 100 satmak diye birşey söz konusu değil. Bir kısmı kendi personeline satılabilir, bir kısmı halka açılabilir, bir kısmı 3-4 sermaye grubuna satılabilir. Satarken bir arabayı satar gibi tek bir alıcı beklememek lazım. Bankayı parçalayarak satabilirsiniz’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle