GeriEkonomi Katmerciler borsaya geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katmerciler borsaya geliyor

Katmerciler borsaya geliyor
refid:15104919 ilişkili resim dosyası

25 yıllık tarihiyle Türkiye araç üstü ekipman sektörünün önde gelen şirketi ve en büyük ihracatçı kuruluşu olan Katmerciler, hisselerinin yüzde 40’ını halka açmak üzere girişimlere başladı.

Türkiye’de araç üstü ekipman sektörünün en büyük ihracatçılarından birisi olan Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., hisselerinin yüzde 40’ını halka arz etmek için DenizYatırım Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla SPK’ya başvurdu.

Katmerciler’in halka arz öncesi 11 milyon TL olan sermayesinin 4 milyon TL’lik sermaye artırımı ile 15 milyon TL’ye çıkarılması planlanıyor. Sermaye artırımı sonucu elde edilecek halka arz geliri, büyümenin finansmanı ve yeni yatırımlarda kullanılmak üzere doğrudan şirketin kasasına girecek. Ayrıca, 2 milyon adet payın da ortak satışı yoluyla arzıyla birlikte, halka açıklık oranının yüzde 40 olması öngörülüyor.

İki yılda %153 oranında büyüme, ABD’den Japonya’ya 39 ülkeye ihracat

25 yılı aşkın süredir araç üstü ekipman sektöründe faaliyet gösteren Katmerciler, Türkiye’de ve yurt dışında ağırlıklı olarak kamu hizmetinde kullanılan itfaiye, çöp, kurtarma aracı, kombine kanal açma, vidanjör gibi araçların ekipmanlarını kendi markası ile üretiyor.

Şirket istikrarlı bir büyüme trendi izlemesiyle dikkat çekiyor. Net satışlarını 2008 yılında yüzde 38, 2009 yılında ise yüzde 84 oranında artıran Katmerciler, iki yılda yüzde 153 oranında büyüme başarısı elde etmiş durumda. Katmerciler’in net satış geliri 2007 yılında 26,2 milyon TL iken,  bu rakam 2009 yılında 66,2 milyon TL olarak gerçekleşti.

Katmerciler, 2009 yılında 19.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek sektöründeki ihracat liderliğini sürdürdü. Şirket, BMC, Ford, Hyundai, Isuzu, Iveco, MAN, Mercedes, Mitsubishi, Renault, Scania, Volvo gibi dünyanın en büyük kamyon üreticilerine  hizmet sunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle