GeriEkonomi ‘Katılım endeksi’ devreye girdi, ‘domuz, alkol ve faiz yok’ garantisi verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Katılım endeksi’ devreye girdi, ‘domuz, alkol ve faiz yok’ garantisi verdi

‘Katılım endeksi’ devreye girdi, ‘domuz, alkol ve faiz yok’ garantisi verdi

Faize karşı hassasiyeti olan yatırımcıları borsaya çekmek için tasarlanan “Katılım Endeksi”, İMKB Ulusal Pazar’nda, “KATLM” koduyla yayına başladı.

Endekste, faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti turizm eğlence, basın, yayın, reklam, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketler yer alabilecek. Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, endeksin, katılım bankalarının hisse senedi işlemlerinde 2004 yılından bu yana edindiği bilgi birikiminin neticesi olarak sektörde standardizasyona yönelik atılmış önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Endeks danışmanlığı Bizim Menkul Değerler tarafından yapılan ve İMKB tarafından hesaplanan Katılım Endeksi’nin önemine dikkat çeken Yahşi, kurallara uygun hisselerden, halka açık piyasa değeri en yüksek ilk 30 şirketle, endeksin oluşturduğunu belirtti.

Fon da geliyor

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan da, “İslam ülkeleri borsalarında işlem gören hisse senetlerine dayalı bir endeks ve bu endekslere dayalı borsa yatırım fonlarının çıkarılması planlanıyor. Anlaşmaları yaptık ve ilan ettik. Endeks hazır, hesaplanmaya da başlandı. 14 ülkede işlem gören hisse senetlerini kapsayacak” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle