GeriEkonomi Katarlı gitti, Süzer KFC ve Pizza Hut’ta tek patron oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katarlı gitti, Süzer KFC ve Pizza Hut’ta tek patron oldu

Katarlı gitti, Süzer KFC ve Pizza Hut’ta tek patron oldu
refid:13179024 ilişkili resim dosyası

KFC ve Pizza Hut’ın Türkiye işletmecisi Turkent Gıda’nın yüzde 50 sahibi Süzer Grubu, mahkemelik olduğu Katarlı ortağının hisselerini alarak şirketin tamamına sahip oldu. Turkent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhan Süzer, şirketin bundan sonra daha hızlı büyüyeceğini söyledi.

KENTUCKY Fried Chicken (KFC) ile Pizza Hut şirketlerinin Türkiye işletmecisi olan Turkent Gıda A.Ş ’nin ortakları olan Süzer Grubu ile şirket yönetimi konusunda mahkemelik olduğu Katarlı ortağı Almana Grubu ile yollarını ayırdı. Turkent Gıda’nın yüzde 50 hissedarı olan Süzer Grubu şirketteki diğer yüzde 50 hisseyi Katarlı ortağından satın alarak şirketin yüzde 100 sahibi oldu. Turkent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhan Süzer, “Bundan sonra şirketlerimizde çoğunluk hissedarı olacağız ve bize güvenen, bizimle birlikte olan ortaklarla çalışacağız” dedi.
Azınlıkta kalmak yok
Yeni dönemde ana işlerine odaklanacaklarını belirten Serhan Süzer, şöyle konuştu: “Artık hiç bir şirketimizde azınlık hisse sahibi ya da yüzde 50 ortak olmayacağız. Kendi ana işimize odaklanacağız. Bundan sonra şirketlerimizde çoğunluk hissedarı olacağız. Holding içinde böyle bir strateji belirledik. Ortaklık bittiği için değil de, holdingde belirlediğimiz stratejileri uyguladığımız için memnunuz. Her iki taraf da karşılıklı anlaştı.
Bu anlaşmanın sonucunda masaya oturduk ve bir baz fiyat belirledik. Bu fiyat üzerinden karşılıklı fiyat artırımına gidildi.”
Süzer Grubu, eylül ayında şirketi zarara uğrattıkları iddiasıyla ortağı Almana Grubu’ndan şikayetci olmuştu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ’nca hazırlanan iddianamede şüphelilerin personele kâr payından prim adı altında ödeme yaparak şirketi zarara uğrattıkları ifade edilmişti. Ortaklığın bitirilmesine bu davanın şirkette yarattığı ‘güvensizlik’ ortamının neden olup olmadığının sorulması üzerine Serhan Süzer şunları söyledi: “Geçmiş hakkında yorum yapmak istemiyoruz. Negatiflikleri konuşarak önümüzdeki dönemi bloke etmiş oluruz. Geçmişi unutmaya çalışacağız. Ortaklığın bitirilmesi konusunda her iki taraf da iyi niyetle davrandı. Ortaklar arasında açılan davaların devam etmesi artık doğru olmaz. Davalar da iptal edilecek.”
Büyüme hızı artacak
Bugüne kadar Turkent A.Ş.’de sürdürdükleri başarılı çalışmaları bundan sonra daha farklı bir vizyonla Türkiye’nin örnek şirketlerinden biri haline getirmek için uğraş vereceklerini anlatan Süzer, şunları dile getirdi: “Şirketimizi yatay ve dikey büyütmek için alt yapı çalışmalarına başladık. Hedeflerimize ulaşabilmek için gerekli alt yapıyı oluşturup 2010 yılından itibaren büyüme ivmemizi hızlandıracağız. Şirketin son 5 yıldaki rutin büyüme hızının üstüne çıkacağız. Şirketin büyüme  hedefini yüzde 20 olarak belirledik.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle