GeriEkonomi Kasalarımız vergi dairesi gibi yatırımların önünü kesmeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kasalarımız vergi dairesi gibi yatırımların önünü kesmeyin

Kasalarımız vergi dairesi gibi yatırımların önünü kesmeyin
refid:3946556 ilişkili resim dosyası

AMPD Başkanı Nuşin Oral organize perakendeciliğin geçen yıl yüzde 10 büyüdüğünü, 2006 ve 2007 beklentilerinin de yüzde 7-8 olduğunu belirtirken, "Bu gelişimi engellememek gerekiyor" dedi. Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Bulgu da, "Kasalarımız vergi dairesi gibi çalışıyor. Bu sektörü yasayla frenlemek tüm yatırımlar için olumsuz olur" diye konuştu.

ALIŞVERİŞ Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Nuşin Oral, bu yıl ve 2007 için yüzde 7-8 büyüme bekleyen organize perakende sektörünün gelişiminin engellenmemesini istedi. Sektöre ilişkin tasarının bu haliyle yasalaşmasını mümkün görmeyen diğer sektör yetkilileri de, sektörün gelişimini kısıtlayacak uygulamaların ekonomiye ve yatırımlara olumsuz yansımaları olacağına dikkat çekti.

152 ÜYE 10 MİLYAR CİRO: AMPD tarafından düzenlenen toplantıda sektörün gelişimi hakkında bilgi veren Başkan Nuşin Oral, derneğin 152 üyesinin 10 milyar dolarlık bir ciroya hakim durumda olduğunu belirtti. Toplam 70 milyar dolarlık hacme sahip sektörde organize perakendenin payının henüz yüzde 30’larda olduğunu belirten Oran, bu oranın ABD’de yüzde 95 olduğuna dikkat çekti. Sektörün kayıtdışılık ve istihdam üzerindeki olumlu etkileri de değinen Oral, gündemdeki yasa tasarısına ilişkin "doğru yolun bulunacağına inanıyoruz" demekle birlikte, böyle bir tasarının varlığının yerli ve yabancı yatırımcıya "fren" yaptırdığını kaydetti. Son yıllarda hareketlenen sektörde gelecek 5 yıl için de yeni yatırımlar öngörüldüğünü kaydeden Oral, şöyle konuştu: "Perakende sektörü en hızlı gelişen, en fazla potansiyele sahip ve en büyük sektörlerden biri. Büyüme oranı geçen yıl yüzde 10’larda oldu, 2006 ve 2007 beklentisi de yüzde 7-8 yönünde. Bu gelişimin engellenmemesi gerekiyor. Türkiye’de alışveriş merkezlerinin çokluğu tartışılıyor ancak 20 yılda 2 milyon metrekareye bile ulaşmadı. Polonya ise 10 yılda 4 milyon metrekareyi yakaladı."

VERGİ DAİRESİ GİBİYİZ: AMPD Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Bulgu da, "Mağaza kasaları vergi dairesi gibi çalışıyor" diyerek kayıtdışı ile mücadelede sektörün taşıdığı önemi vurguladı. Sektörün bazı meslek gruplarına zarar verdiğine ilişkin eleştirilerin haksız olduğunu ifade eden Bulgu, şöyle konuştu: "Ancak bu sektör garip bir şekilde frenlenmek isteniyor. Mahallenin bakkal amcası var da mahallenin terzi ağabeyine ne oldu? Ya da taksiler varken neden metro yapılıyor? Bu bakış açısı hiç bir yere oturmuyor. Öngörülen kısıtlamalar perakendenin gelişimini engellemekle kalmaz, Türkiye boyutuna ulaşır. Tüm yatırımcılar açısından olumsuz bir mesaj taşır. Şahsi güvencem, hükümet hep popülist uygulamalara uzak durdu. Hükümetin böyle bir yanlışlık yapmayacağını düşünüyorum."

Yeni yasaya ihtiyaç yok

AMPD Başkan Yardımcısı Servet Topaloğlu, pazarın yapacağı doğal değişimin engellenmemesi gerektiğini savunara, bunun yerine sektörün ekenomi ve istihdama olan katkıları gözetilerek özellikle az gelişmiş bölgelerde desteklenmesi gerektiğini savundu. "Perakende lokomotif bir sektör" diyen Topaloğlu, şunları söyledi: "Bugün itibariyle oldukça katı sayılabilecek kanun ve yönetmeliklerle düzenleniyor. Ancak bu kuralların sektörün çoğunluğunu teşkil eden geleneksel kesime uygulatılması konusunda ciddi problemler yaşanıyor. Türkiye’nin yeni bir yasaya ihtiyacı yok, yeni bir yasa olsa bile buna yine yine organize perakendeciler uyacak. Bu yasa taslağını desteklemiyoruz; çünkü taslak pazarın çoğunluğunu elinde bulunduran geleneksel perakendecilerin verimli ve rekabetçi olabilmeleri için hiçbir düzenleme içermiyor. Modern ticareti, tüketicinin refahını ve kayıtlı, kurallı ekonomiye geçişin unsurlarını engelleyici nitelik taşıyor."

Tasarı ürkütüyor tavır ümitlendiriyor

AMPD Başkan Yardımcılarından Serdar Sunay, tasarının bu haliyle yasalaşağını beklememekle birlikte "Ancak bunun varlığını da tamamen gözardı etmek mümkün değil. Yerli ve yabancı yatırımcıyı sonuçta etkiliyor. Bugün bir mağaza denilince minumum milyon dolarlık bir yatırımdan söz ediyoruz. Ancak bakıyorsunuz böyle bir tasarı Meclis’in gündeminde, hükümetin gündeminde değilmiş gibi. Dolayısıyla Meclis’in gündemi yatırımcıyı ürküyor, hükümetin tavrı biraz ümitlendiriyor" dedi.

103 alışveriş merkezi var 134 yeni proje yolda

AMPD Başkan Yardımcısı Avi Alkaş’ın verdiği bilgiye göre, 2005 sonunda alışveriş merkezlerinin sayısı 103’e ulaştı. Toplam kiralanabilir alışveriş merkezlerindeki 1 milyon 930 bin 868 metrekare alanın yüzde 42’si İstanbul’da yer alıyor. Haleh İstanbul’da 30’u inşaat, 36’sı projelendirilmiş alışveriş merkezi projesi, Anadolu’da da 21’i inşaat, 47’si projelendirilmiş 134 yeni yatırım öngörülüyor.

Perakendecilerin yarısı organize değil

TÜRKİYE’nin içinde bir Belçika, bir Yunanistan ve bir Ortadoğu ülkesi barındıran sosyoekonomik yapısıyla ulusal ve uluslararası perakendeciler açısından ilginç bir yatırım ülkesi olduğunu anlatan Servet Topaloğlu, şöyle konuştu: "Pazar bugünkü haliyle Avrupa’nın 25 yıl öncesine benziyor. Avrupa’da organize olmayan perakendenin payı yüzde 49.3’lerden yüzde 16.7’ye gerilemiş durumda. Türkiye’de ise oran yüzde 54.6’dan yüzde 51.3’e geldi. Avrupa’da organize olanların sayısı artarken bunların hepsi kapanmadı, daha verimli alanlara yöneldi. "

Yorumları Göster
Yorumları Gizle