GeriEkonomi Kartzedeler kampanya başlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kartzedeler kampanya başlattı

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), kredi kartı faizlerinin düşürülmesi amacıyla ''Kredi Kartı Soygununa Son'' kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde uygulanan faizlerin maaşlara yapılan zam oranına çekilmesi de yer alıyor.

Dernek Başkanı Mehmet Sevim, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de kredi kartına sahip 13 milyon kişiden yaklaşık 8 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu belirterek, bu kişilerden birçoğunun özellikle yüksek faiz nedeniyle problem yaşadığını söyledi.

Bankaların geçtiğimiz dönemlerde çok düşük faizle kredi kartı vermelerinin tüketicilerin yüksek miktarda borçlanmalarını da beraberinde getirdiğine işaret eden Sevim, şöyle konuştu:

''Bugün milyonlarca insan adeta kartzede haline gelmiştir. Bankaların bu keyfiliklerine son verilerek, kredi faizleri ve özellikle de temerrüt faizlerine sınır getirilmelidir.

Tüketicinin okuyamayacağı kadar küçük ve anlaşılmaz olan sözleşmeler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından daha anlaşılır halde düzenlenmeli ve tüketici aleyhine olan maddeler çıkarılmalıdır.''

Kredi kartlarına uygulanan temerrüt faizlerinin bazı bankalarca yüzde 600'lere kadar çıkarıldığını söyleyen Sevim, faizlerin düşürülmesi amacıyla derneğin 46 şubesinde bugün ''Kredi Kartı Soygununa Son'' kampanyası başlattıklarını kaydetti.

Sevim, kampanya çerçevesinde uygulanan faizlerin, çalışanların maaşlarına yapılan zam oranına çekilmesi için kitlesel olarak Türkiye'nin her tarafında kredi kartlarını iade kuyrukları organize edeceklerini, yığınsal davalar açacaklarını ve gerekirse ''fahiş faiz'' uygulayan bankaları ilan edeceklerini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle