GeriEkonomi Kartonsan yönetimine usulsüzlük suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kartonsan yönetimine usulsüzlük suçlaması

Kağıt sektöründe faaliyet gösteren Kartonsan'ın dünkü genel kurulunda olay çıktı. Yüzde 21'le Kartonsan'ın en büyük ortağı olan Malazlar Kibrit Sanayii'nin sahibi Hayri Malaz, ‘‘Yönetim Kurulu'nun usulsüzlük yaparak şirketi zarara uğrattığı’’ gerekçesiyle Genel Kurul'un iptali için önerge verdi. Olaylı geçen genel kurul bir ay ertelendi.

Genel Kurul'a muhalefet şerhi koyduran Hayri Malaz, Genel Kurul Divan Baykanlığı'na verdiği açıklamada, Kartonsan Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Demir ve yönetim kurulu üyelerinin şirketi zarar uğratttığını ve usulsüz işler yaptıklarını belirterek, bu kişiler aleyhinde dava açılmasını istedi. Hayri Malaz, Divan Başkanlığı'na verdiği açıklamada Kartonsan Yönetim Kurulu üyelerine şu soruları yöneltti:

‘‘Kartonsan Yönetim Kurulu Başkan ve bazı üyelerinin, Badeko ünvanlı ayrı bir şirket kurarak karton ticareti yaptıkları ve yine aynı kişilerin Sanrep adıyla başka bir şirket kurarak yatırım için gerekli olan makine ve teçhizatı üreten ve satan Alman Woith Sulzer firmasının Türkiye Mümessiliği yaptıkları ve bu firmanın makinalarını komisyon alarak Kartonsan'a sattıkları ortaya çıkmıştır.’’

MALAZ'IN İDDİALARI

Hayri Malaz, Kartonsan Yönetim Kurulu Başkanı ve bazı Yönetim Kurulu Üyelerinin Kartonsan'ı nasıl zarara uğrattıkları konusunda şu iddialarda bulundu:

‘‘Kartonsan Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Demirci'nin sahibi olduğu Badeko şirketi Kartonsan'ın mallarını satıyor. Piyasada bu işi yapan 200 şirket var. Ancak ikinci el kartonları birisi kendisine ait Badeko, diğeri yakınlarının sahip olduğu altı şirket satıyor. Geçen yıl 3 bin ton malı Selahattin Demirci kendi şirketi aracılığıyla satmış. Bu 90 milyar liralık satıştır. Yasal kılıf içinde ahlaksız bir uygulama yapılıyor. Yönetim Kurulu, Kartonsan'ı zarara uğratarak kendi çıkarları için kullanıyor. Demirci, kendisine ait ya da yakınlarına ait şirketlere komisyon aktarıyor. Yönetim Kurulu'nu ve Demirci'yi bir yıl önce mahkemeye verdik ama şu ana kadar sonuç alamadık. Yönetim bizde olsun demiyoruz, yönetimin namuslu ve ehil ellerde olmasını istiyoruz.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle