GeriEkonomi Karton ambalajda Avrupa beşincisi olduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karton ambalajda Avrupa beşincisi olduk

Karton ambalajda Avrupa beşincisi olduk
refid:19810884 ilişkili resim dosyası

Türkiye Karton Ambalaj sektöründe Avrupa’nın en büyük beşinci pazarı oldu.

2011 yılında 400 bin ton karton ambalaj üretimi yapan Türkiye, İspanya’yı geçerek üretimde Avrupa beşincisi oldu. Toplam büyüklüğü 1 milyar 250 milyon TL olan sektör geçen sene yüzde 10 büyüdü.

Karton Ambalaj sektörünün 2011 yılını değerlendiren İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Üyesi Ali Can Duran, “Batı Avrupa’da özellikle işçilik maliyetlerinin çok yükselmesi, tüketim malının üretimi son 10–15 yıl içinde Doğu Avrupa ülkelerine kaymasına sebep oldu. Gerek Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerine coğrafi yakınlığımız, gerekse ticari ilişkilerimizin gelişiyor olması nedeniyle üreticiler karton ambalaj ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılamaya başladı. Bu da karton ambalaj üretiminin artmasına etken oldu” diye konuştu.

ÜRETİM ŞAMPİYONU ALMANYA

Avrupa üretim şampiyonunun Almanya olduğuna dikkat çeken Ali Can Duran, Türkiye’nin İspanya’yı geçerek beşinci sıraya oturmasının önemli bir gelişim olduğuna dikkat çekti.

Duran, “ihracatçılar Birlikleri gibi kuruluşlar tarafından desteklenen firmalar, ihracatımızın giderek artmasına sebep oluyor. Her türlü ürün ve mamulün ihracının artması, ambalaj sektörünü de doğrudan etkiliyor. Türkiye Karton Ambalaj Sektörü’nün bugünkü büyüklüğü 1 milyar 250 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl yüzde 10 büyüyen sektörümüz son on yılda baktığımızda ise yüzde yüzün üzerinde büyüme gösterdi” dedi.

Karton ambalajın gelişmiş ülkelerde daha çok kullanıldığına dikkat çeken Ali Can Duran, karton ambalajın diğer ambalaj çeşitlerine oranla daha çevreci bir seçenek olduğuna dikkat çekti. Duran, “Türkiye’de üretilen kartonu yüzde 95’i karton ambalajın ise yaklaşık yüzde 75’i geri dönüştürülmüş ürün olarak üretiliyor. Karton pek çok diğer girdiye oranla ambalaj sektöründe oldukça çevreci bir seçenek. Yurt içinde kullanımı ve yurt dışı ihracatı hızla artan karton ambalaj sektörü, önümüzdeki yıllarda da bu hızlı yükselişini devam ettirecek. Biz de sektörün gelişimini desteklemek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle