GeriEkonomi Kartal, yeni projelerle yükseliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kartal, yeni projelerle yükseliyor

Kartal, yeni projelerle yükseliyor
refid:24806161 ilişkili resim dosyası

Kentsel dönüşüm çalışmaları, Kadıköy-Kartal metro hattı ve Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakınlığı ile dikkat çeken Kartal, gayrimenkul sektöründeki şirketlerin buluşma noktası oldu. Kartal Belediyesi Barcelona’dan esinlenerek ilçe merkezini yenileyecek.

METRO hattı ve Adliye Sarayı yatırımları ile değerlenen Kartal, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Çok sayıda firmanın proje geliştirdiği bölgede 2 yeni merkez kurulacak. Kartal Belediyesi, İlçenin eski merkezini Barcelona’dan esinlenerek yeniden tasarlayacak. Dap Yapı ve Ağaoğlu ortaklığı ise Emlak Konut GYO’dan alınan 68 bin metrekare alan üzerine karma bir proje hayata geçirecek. Birbirine uzaklığı 1 kilometre olacak 2 yeni merkez ile bölgenin yaşam kalitesi arttırılacak. Kartal’da; FerYapı, Dap Yapı ve Ağaoğlu’nun yanı sıra DKY İnşaat, EgeYapı ve İş GYO da proje geliştirecek.

ATAŞEHİR’İ GEÇER

FerYapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova ise bir yıl önce geldikleri Kartal’da yatırıma devam edeceklerini söyledi. Bölgede Ataşehir’den daha iddialı projeler olduğunu belirten Kumova, “5 yılda Kartal’da fiyatlar Ataşehir’i geçer. Bölge Anadolu Yakası’nın en çok kazandıran bölgesi olacak” dedi. Kumova, bölgede kentsel dönüşüme çözüm üreten çalışmalar yapıldığını ifade etti. Kartal’da yapılaşma odaklı değil, sosyal yönü ağır basan çalışmalar yapıldığını belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, 250-300 milyon dolarlık bir proje yapacaklarını söyledi. Tanes, E5 hattındaki projelerine bu yılın sonunda ya da 2014’ün ilk aylarında başlayacaklarını dile getirdi. Kartal’da 6 noktada proje geliştirmek için çalıştıklarını belirten DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 500 milyon TL üzerinde yatırım planladıklarını söyledi. Kartal’da dönüşüme ciddi bir istek olduğunu ifade eden Dumankaya, üniversitelerin ve adliye sarayının bölge gelişimine katkı sağlayacağını, 5 yıldızlı oteller, metro ve havalimanı ile bu değerin daha da artacağını ifade etti. Kartal’da 7 yıldır proje geliştirdiklerini belirten EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise 4’üncü projelerini hayata geçireceklerini dile getirdi.

NÜFUS 1 MİLYON 200 BİN OLACAK

Kartal, yeni projelerle yükseliyor

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz de, yeni planların hayata geçmesi ile bölge nüfusunun 10 yılda 1 milyon 200 bine ulaşacağını söyledi. ‘Kentsel sürgün’ değil, yerinde kentsel dönüşüm için çalıştıklarını belirten Öz, “Kartal dönüşüme hazır. Bölgede halk kentsel dönüşüme hayır derken şimdi ne zaman başlayacak diye bizi sıkıştırıyor” dedi. Bölgede Deprem Dönüşüm Müdürlüğü kurduklarını söyleyen Başkan Öz, halkın müteahhitler ile doğru anlaşma yapması için örnek sözleşme taslağı hazırladıklarını dile getirdi. Öz, yatay ama yoğun bir yapılaşma yerine, dikey ama meydanları olan bir planın daha doğru olacağını söyledi. Barcelona’dan esinlenerek hazırladıkları planın ilk etapta 25 dönümü kapsadığını belirten Öz, bunun 15 dönümünün belediyeye, 10 dönümünün ise şahıslara ait olduğunu ifade etti. Kentsel dönüşüm projelerini 3 aşamada incelediklerini söyleyen Öz, “İlk adım 1949’da başlayan çarpık yapılaşma ile ortaya çıkan mülkiyet sorunlu yerlerin dönüşümü. İkinci adım, 1980 sonrası kontrol edilemeden artan binaların dönüşümü. Üçüncü ve son adım ise sanayiden boşalan yerlerin dönüşümünü kapsıyor” dedi.

TREN VE MARİNALI PROJE

Kartal’ın ikinci merkezi Mimar Zaha Hadid tarafından hazırlanan plan içinde kalan bölgede, çok sayıda proje hayata geçecek. Kartal’a 3 proje ile 2 milyar TL yatırım yapacaklarını belirten Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Karma projemizde hızlı tren, marina, hastane, alışveriş merkezi, okul, otel ve rezidans olacak” dedi. Bölgenin konut yanında ofis yatırımları için de önemli bir alan olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Kartal Büyükdere aksına alternetif olmaktan çıkıp bu alanın değerini de geçecek” dedi. ,,

169 site riskli

KARTAL Belediye Başkanı Altınok Öz, vatandaştan talep gelmese dahi her bölgede en uygun kentsel dönüşüm nasıl yapılır diye plan yaptıklarını söyledi. Kartal’daki riskli yapı stokuna dikkat çeken Öz, “ Bölgede 169 site deprem yönetmeliğine göre yapılmamış”dedi. Kartal’daki 332 dairelik Tüm Emek İş sitesinin belediyede kaydının bile bulunmadığını anlatan Öz, hak sahiplerinin yüzde 50’lik müteahhit payıyla 52 metrekarelik dairelere razı olduğunu belirtti.

Arkeolojik park yapılabilir

KARTAL Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Dragos’ta yer alan Tekel arazisindeki kazılarda 4. yüzyıla ait kalıntıların ortaya çıktığını söyledi. Kazı çalışmaları yapan ilk belediye olduklarını söyleyen Öz, sanatseverlerin buluşacağı arkelojik park alanı yapılabileceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle