GeriEkonomi Karta taksit ayrımı Anayasa’ya aykırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karta taksit ayrımı Anayasa’ya aykırı

Kredi kartlarıyla taksitli satışların engellenmesine karşı olduklarını belirten Tansaş Genel Müdürü Servet Topaloğlu, ‘Gıdaya yapmayalım başka yerlerde yapalım’ yönündeki görüşleri ‘ayrımcı’ bulduklarını belirtti. Topaloğlu, ‘Böyle bir ayrımcılık Anayasa’ya da aykırıdır’ dedi.

KREDİ kartı ile yapılan taksit uygulamalarına yönelik eleştirilere perakendecilerden gelen yanıtlara Tansaş da eklendi. Tansaş Genel Müdürü Servet Topaloğlu, taksitlendirmenin yasayla engellenmesinin doğru olmayacağını söylerken, ‘Diğerlerinde olabilir ama gıdada taksit olmasın’ yönündeki bir uygulamanın da Anayasa’ya aykırı olacağını dile getirdi.

KARTI VEREN DÜŞÜNSÜN:

Tansaş’ın 2004 performansı ve 2005 hedeflerinin açıklandığı toplantıda soruları yanıtlayan Servet Topaloğlu, kredi kartıyla taksitli alışveriş uygulamalarına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi: ‘Perakende sektörü adına taksitlendirmenin herhangi bir yasayla engellenmesi görüşünde değiliz. Bunu kart verenlerin düşünmesi gerekir. Kayıt dışı ekonominin kayıt içine alınması açısından, kartın teşvik edilmesi Türkiye için de, sektör için de gerekli. ‘Gıdada yapmayalım başka yerlerde yapalım’ gibi ayrımcılığa da karşıyız. Bu Anayasa’ya da aykırıdır. Şu anda bankalar bu konuda tekrar hareketlendi, 5-6 aylık taksitleri görmeye başladık. Bize de teklifler geliyor.’

FAVÖK 37.4 MİLYON DOLAR:

2004 yılı sonunda 48.96 milyon YTL zarar açıklayan Tansaş’ın net satışlarını ise artırdığına dikkat çeken Topaloğlu, günlük ortalama 213 bin kişinin alışveriş yaptığı Tansaş net satışlarını iki yılda 371 milyon dolardan 801 milyon dolara çıkardıklarını belirtti. Tansaş’ın operasyonel kárının da 37.4 milyon dolara ulaştığını belirten Topaloğlu, bu kárı yıl sonunda 45.5, 2006’da ise 57.1 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Net satışları 2006’da 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Topaloğlu, ‘Bu yıl 40 milyon dolar, 2006 yılında ise 30 milyon dolar yatırım öngörüyoruz. Organize perakende pazarındaki payımız yüzde 7.3’ten yüzde 8.1’e yükseldi. 2005’te hedefimiz 8.6’ dedi.

KÁRI KONUŞMAYA BAŞLIYORUZ:

Son iki yıldır Tansaş’ın dolar bazında satışlarını 2’ye, operasyonel kárını da yaklaşık 5’a katladığını söyleyen Topaloğlu, ‘Önümüzdeki dönemde ‘ne zaman’ değil ‘ne kadar’ bilanço kárı yapacağını ve temettü dağıtacağını konuşuyor olacağız’ dedi. Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar da, 2004 yılında tüketici enflasyonun yüzde 9.32 artış göstermesine rağmen Tansaş’ın fiyatlarını yüzde 0.6 oranında düşürdüğünü, düşük fiyat politikasına devam etmeyi öngördüklerini söyledi.

2004, faaliyetten zarar ettiğimiz son yıl olacak

TANSAŞ,
2004’te 48.96 milyon YTL zarar ve 10.8 milyon YTL esas faaliyet zararı açıklarken, Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, ‘2004’üan esas faaliyetlerden zarar ettikleri son yıl olacağını’ belirtti. Bu yıldan itibaren esas faaliyetlerden kára geçmeyi planladıklarını söyleyen Acar, amortismandan kaynaklanan net zarar rakamının da 2005’te ortadan kalkacağına dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle