GeriEkonomi Kararlara uymayan kurumlar ifşa edilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kararlara uymayan kurumlar ifşa edilecek

Kararlara uymayan kurumlar ifşa edilecek

KAMU Başdenetçisi Şeref Malkoç, kurumun verdiği tavsiye kararlarını uygulamayan kamu kurumlarını vergi yüzsüzleri gibi kamuoyuna ifşa edeceklerini söyledi. “Kararlarımızı uygulamayan yöneticileri Meclis Dilekçe ve İnsan Hakları Komisyonu’na çağırıp niye uygulamadıklarını soracağız” diyen Malkoç, ombudsmanın aldığı kararları uygulayan kurumları ise ödüllendireceklerini açıkladı.

Gazetecilerle biraraya gelen Malkoç, geçen yıl Kamu Denetçiliği Kurumuna 5 binin üzerinde başvuru yapıldığını belirtti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenlerle ilgili bir başvuru olup olmadığının sorulması üzerine Malkoç, KHK’ların yasama faaliyeti kapsamında yer aldığını ve bunun da görev alanları içerisinde bulunmadığını aktardı. Malkoç, kurumların idari tasarruf kapsamında yaptığı işlemlerle ilgili müracaatları ise değerlendireceklerini kaydetti. Tavsiye kararlarına uymayan kamu kurumlarını vergi yüzsüzleri gibi ifşa edeceklerini belirten Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

MECLİS’TE SORACAĞIZ
“Bundan sonra birinci yapacağımız şey şu; kararları uygulamayan kurumları kamuoyuna ifşa etmek. Bu basit gibi görünebilir ama önemli bir güçtür. Teşbihte hata olmaz, bir ara vergi dairelerince ‘vergi yüzsüzleri’ listesi yayınlanıyordu. Biz hukuka uygun, adil, hakkaniyete uygun kararlar verdikten sonra bu kararları uygulamayan kurumlarla ilgili bir bakıma bürokratik oligarşiyle mücadelemiz devam eder. Yeter ki kararlarımız hukuka, hakkaniyete uygun olsun. Bunu yapacağız. Kararlara uyanları ödüllendirme adına çalışmalar da yapacağız. TBMM yönetimi ile görüşerek kararlara uymayan kamu görevlilerini Dilekçe Komisyonu ile İnsan Hakları Komisyonu’na çağırarak görevlilerin kararları niye uygulamadıklarını kendilerine soracağız. Kararların takibini yapacağız.

BENİ EVLENDİRMEDİLER
Farklı müracaatlar var. Antalya’dan birisi müracaat etmiş, demiş ki ‘televizyonlardaki evlendirme programlarına beni davet ettiler. Gittim programa katıldım, gayet de başarılıydım ama beni evlendirmediler. Ben uçak parası, otel parası verdim, bu parayı onlardan alın bana verin’ şeklinde müracaatlar da var. Bu müracaat şu anda inceleniyor.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle