GeriEkonomi Kararı anlayamıyoruz, her türlü hakkımızı savunacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kararı anlayamıyoruz, her türlü hakkımızı savunacağız

Kararı anlayamıyoruz, her türlü hakkımızı savunacağız
refid:11480966 ilişkili resim dosyası

Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker şirketin 1 yıl kamu ihalelerinden men edilmesi kararı ile ilgili kameraların karşısında geçti ve açıklama yaptı.

Petrol Ofisi yasağa itiraz edecek

PO'ya bir yıl kamu ihalesi yasağı

Petrol Ofisi'nin, 1 yıl kamu ihalelerinden men edilmesi kararına ilişkin bir basın açıklaması yapan Petrol Ofisi CEO'su Melih Türker, Türkiye'nin yüzde 70'inin fuel oil 6 kullandığını dile getirerek, Türker, "Çevreye verilen emisyon zararı fuel 5'te de fuel 6'da da aynıdır. Burada önemli olan bunu kullanan tesisin standartlarıdır" dedi.

Türker, ihaleye giren bir şirketin daha olduğunu kaydederek, "Türkiye Petrolleri. İhaleye teşekkür mektubu verip 'teklif vermiyorum' diyor. 'İhaleye başka firmaların girmesi engellenmiştir' deniyor. Böyle birşeyin nasıl olabileceğini bilen varsa bana söylesin. Son derece üzücü, yanlış ve çirkin bir ifadedir. Böyle birşey olabilir mi? Her şirket davetlidir, her şirket istediği ihaleye girebilir. Biz bazı ihalelere gireriz bazılarını kazanır bazılarını kaybederiz. Daha geçen hafta iki tane büyük ihale kaybetik. Bir şirketin bir şirketi ihaleye girmekten engellemesi mümkün değildir" diye konuştu.

BAZI İHALELERE GİRİP KAZANIYORUZ, BAZILARINI KAYBEDİYORUZ

Teklifi verdikten sonra EÜAŞ'ın resmi mektupla ihaleyi kazandıklarını bildirdiğini anlatan Türker, "Bir hafta sonra da sözleşme yapmak üzere davet edildik ve gidip sözleşmeyi yaptık. Bu operasyonel olarak zor bir sözleşmedir. TÜPRAŞ, gemileri vs ayarlamanız lazım. Gemi yükleniyor rafinerien, EÜAŞ'a getiriliyor. Burada kontrolerle ve mühendisler, bağımsız bir denetici ile birlikte numune alırlar. O numune onaylandıktan sonra gemi deşarja başlar. Onaylanmaz ise bu ürün bizim istediğimiz standartalara uygun değildir denir biz de gemiyi geri gönderir bakarız. Bu işlem her ikmalde olur. Başka türlü olması mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Türker, EÜAŞ'ın sadece Ambarlı'da değil, kendilerinin kaybettiği Afşin'de de ihalesi olduğunu aktararak, "Biz girdik, aynı biçimde şartlı teklif verdik, o ihaleyi başka bir firma aldı. Maalesef biz kaybettik. Aynı EÜAŞ'ın başka bir yerdeki santrali. Neyi söylemek istiyorum? Bazı ihalelere girip kazanıyoruz, bazılarını kaybediyoruz. Bu böyle devam ediyor" dedi.

Fuel oil 5 ile 6'nın karlılık açısından hiçbir farkı olmadığına işaret eden Türker, şunları kaydetti: "Çünkü TÜPRAŞ ikisini de bize aynı fiyattan veriyor. Kaldı ki, bu ikmal bizim için zor bir ikmaldir finansal olarak. Miktar büyüktür, dışarıda duran paranız büyüktür, zamanında tahsil edemezsiniz. Bizim 50-60 milyon TL açıkta duran paramız vardır, bu bazen 100 milyon TL'yi bulur. Bundan 15-16 ay önce böyle bir para biriktiğinde Sayın Bakana dedim ki, 'Lütfen bize biraz yardımcı olun, 60-70 milyon TL alacağım var, artık dayanamıyorum, ikmali keseceğim' O da bana 'Kesme, İstanbul'u elektriksiz bırakırsın' demişti. Bu iş zaten karlı bir iş değil bizim için. Bazı iddialar var ya, onları daha iyi anlayalım diye söylüyorum. İkmale başladık ve 36 bin ton fuel oil 6 verdik. Her seferinde TÜPRAŞ'tan bir yazı vardı ekinde, 'Fuel oil 5'i üretemiyorum, Fuel oil 6 vermek zorundayım. Sonra EÜAŞ bize bir yazı yazdı, 'Bunu anlıyoruz ama sıkıntıya neden oluyor. Lütfen bunun olmadığı ile ilgili mektupları, teyitleri eklemeyi unutmayın. Biz zaten ekliyorduk. Sonra bize 'Biz artık 6 numara almayacağız, bize 5 verin.' dediler. Biz de döndük Tüpraş'a dedik ki, 'Başka bişey yapmanız lazım.' TÜPRAŞ kalktı yüzde 1 kükürtlü fuel oil ithal etti, bize fuel oil 5'i yapmaya başladı. Biz EÜAŞ'a 180 bin ton fuel oil 5 ikmal etmişiz. Durum bundan ibarettir."

TÜM YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

1 yıl kamu ihalelerinden men yasağının niye geldiğini anlamadığını söyleyen Türker, "Yasak niye geldi, cevabı bende yok. Dün 16.30'da bir faksla bu durumu bize bildirdiler. Hepsi bundan ibaret. Ben şu anda hala nedenin ne olduğunu bilemiyorum, bilemiyoruz. Herşey dün sat 16.30'dan sonra oldu" dedi. Türker, Petrol Ofisi'nin kamudan sağladığı cironun toplam cironun yüzde 9'u, karlılık anlamında da toplam karın yüzde 5-6'sını sağladığını kaydederek, "Fuel oil 5 ile 6'nın ortaya çıkması, işlenen ham petrolün menşeine bağlı. Dolayısıyla Tüpraş Türkiye'de ben tamamen 5 veya 6 üretiyorum demiyorum. Hangisi çıkarsa onu veriyorum diyor. Fuel oil 6 numara TSE'nin speklerini belirttiği, kabul edilen bir ürün. Ayrıca EPDK'nın da tanımladığı bir ürün. Yani 6 numaranın çevreyi kirleten bir ürün olduğunu varsaysak TSE'nin 'Bunu artık yapmayın' demesi lazım" diye konuştu. Tüm yasal haklarını kullanacaklarını ifade eden Türker, "Bunun parayla pulla alakası yok. Petrol Ofisi Türkiye'nin en önemli markalarından bir tanesi. Bu markanın itibarına gelecek her türlü zarar için her türlü aksiyonu cesurca alacağız. Bütün hukukçularımızla görüşüyoruz ve ne yapacağımıza karar vereceğiz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle