GeriEkonomi Karadeniz'e yeni baraj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karadeniz'e yeni baraj

Karadeniz bölgesinde zaman zaman meydana gelen sel felaketleri ile bölgenin tarımsal üretimine destek vermek amacı ile programa alınan Köprübaşı Barajı ve Hidroelektrik Santralı ile ilgili ihale hazırlıkları tamamlandı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Zonguldak ilinde Filyos çayının kolu olan Devrek çayı üzerindeki Köprübaşı Baraj ve HES inşaatı işi için açılan ihalenin tekliflerini Aralık ayı içinde alacak. 

DSİ`nin 2001 yılı yatırım programında yeralan ve yüzde 10 ödeneği hazır olan Köprübaşı Baraj ve HES inşaatı için açılan ihalenin önümüzdeki yılın ilk aylarında sonuçlandırılarak seçilen firma veya firma grubu ile yapım anlaşması imzalanması bekleniyor.

Yaklaşık 100 trilyon liraya malolacak Köprübaşı Barajı ve Hidroelektrik Santralı`nın kesin yapım maliyeti yapılacak ihale ile alınacak teklifler sonrasında kesinleşecek. Enerji üretimi ve sulama amaçlı olarak hizmete verecek barajın 2005 yılına kadar tamamlanarak hizmete alınması öngörülüyor.

Köprübaşı Barajı ve HES inşaatı, 410 metre uzunluğunda derivasyon ve 5.00 iç çapında dairesel kesitli bir tünelin yapımını da içeriyor. Enerji santral binası, yeraltı santralı tipinde olup yüksekliği 31 metre, boyu 6 metre ve eni 16 metre olan 2 adet ünite ihtiva eden betonarme tipinde inşa edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle