GeriEkonomi Karadeniz'e balık Gürcistan’dan! Fiyatları cep yakıyor...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karadeniz'e balık Gürcistan’dan! Fiyatları cep yakıyor...

Karadeniz'e balık Gürcistan’dan! Fiyatları cep yakıyor...

Ordulu balıkçılar hamsi avı için Gürcistan’da avlanmaya devam ediyorlar. Tezgahlarda ise hamsinin fiyatının 15 TL’den satılırken fiyatları en çok vatandaşı üzüyor. Fiyatların yüksek olmasını denizden boş dönmelerine bağlayan balıkçılar, hamsi fiyatının bu yıl 10 TL’den ucuz olmayacağını söylerken, vatandaş da ucuz hamsi yemeyi özlediklerini ifade ettiler.

Gürcistan’ın Poti Limanında olan balıkçı Mustafa Mollaoğlu, “Biz Türkiye’nin kahramanlarıyız. Bizler vatandaşlarımızın balık yemesi için varız. Türk halkının hamsi yemeleri, hamsisiz kalmamaları için buralardayız” dedi.

Karadenize balık Gürcistan’dan Fiyatları cep yakıyor...

'TÜRK HALKININ HAMSİSİZ KALMAMASI İÇİN BURADAYIZ'

Poti Limanından hamsi avı için günlük ava çıktıklarını söyleyen Mollaoğlu, “Hamsi avı için ülkemizden buraya kadar geldik. 20 Türk balıkçısı arkadaşımızla buraya geldik ve ilk geldiğimizde hamsi denizden güzel çıkıyordu. Fakat son zamanlarda istediğimiz seviyede çıkmıyor. Burada beklemedeyiz. Bu aralar havalardan dolayı sıkıntı yaşıyoruz.

Türk halkının hamsi yemeleri, hamsisiz kalmaları için buralardayız. Buraya kadar gelip avlanmak gerçekten çok zor. İki komşu devlet anlaşmalı geldik buraya. Gerçekten zorluk çekiyoruz. Başka bir ülkenin sularında avcılık yapıyoruz. Her şey kurallı, denetimli bizim ülkemizde olduğu gibi.

Bekleme anında gemilerimizin bakımı, ağların tamiratı gibi işleri yapıyoruz. Avladığımız hamsileri Artvin Hopa Limanına buradan kasalayarak gönderiyoruz. Oradan da Türkiye’nin her yerine dağılıyor. Buradan Hopa Limanına taşıma gemileriyle dört saat süren bir yolculuk sonrası ulaştırıyoruz balıkları. Türk halkı bizleri unutmasın” diye konuştu.

Karadenize balık Gürcistan’dan Fiyatları cep yakıyor...

 'BİZ AV YAPMASAK NORVEÇ’TEN Mİ BALIK GELECEK'

Denizden balık çıkmadığı zaman akademisyenlerin Türk balıkçılarını suçladığına dikkat çeken Mollaoğlu şöyle konuştu:
"Biz Türkiye’nin kahramanlarıyız. Bizler vatandaşlarımızın balık yemesi için varız. Bizi suçlamasınlar, bir şey sorulacaksa eski balıkçılara gelip bilgi alabilirler. Ocağın son günlerine yaklaşıyoruz fakat halen havanın durumu belli. Doğal denge bozuluyor. Sular soğumadı ve hamsiler açık sulardan direk geçiş yapıyor. Bizleri hemen suçlamaları çok basit. Bizler av yapmasak Norveç'ten mi balığı getirtecekler de vatandaşlara yedirecekler? Hocaların talihsiz açıklamaları bizi üzüyorlar."

Karadenize balık Gürcistan’dan Fiyatları cep yakıyor...

'VATANDAŞ BALIĞI FINDIKLA İLE KIYASLIYOR'

Tezgahta balık satan Ahmet Aygün de, "Hamsiyi şu anda 15 TL’den satıyoruz. Hamsi, Gürcistan bölgesinden geliyor. Fiyatlara genel olarak baktığımızda düşeceğini söylemek mümkün değil. Fiyatlar bir ara 10 TL’ye kadar indi ama yine balığın denizdeki durumuna göre yükseldi. Bu durumda vatandaşın alım gücünü etkiliyor. 15 TL gerçekten vatandaşlara ağır geliyor. Fındık ile kıyaslıyorlar vatandaşlarımız. Tezgahlarımızda fazla balık çeşidi yok" diye konuştu. 

TEZGAHTA HAMSİ 15, MEZGİT 10 TL

Hamsi ile mezgitin en çok satılan balık olduğunu söyleyen balıkçı Uğur Aygün ise, “Hamsiyi 15, mezgiti 10 TL’den satıyoruz. Yılbaşından sonra balık fiyatları düşer diye ümit ediyorduk fakat avlanma olmadığı için ister istemez fiyatlar yüksek oldu. Vatandaşlarımız bu fiyatlara biraz tepki göstererek pahalı olduğunu söylüyorlar” dedi.

DOYMAK İÇİN DEĞİL GÖSTERMELİK

Vatandaş, balık fiyatlarının çok yüksek olmasından şikâyet ederek, “Hamsi pahallı. İstediğimiz kadar alamıyoruz. Hamsi fiyatları 10 TL olsa yine alırız. Et fiyatına neredeyse yanaştı. Doymalık değil göstermelik alıyoruz” diyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle