GeriEkonomi Kara parayı korkutan ‘Cayman’ imzası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara parayı korkutan ‘Cayman’ imzası

Uluslararası terörizmin finans kaynaklarını kurutmaya çalışan ABD, İngiltere ile İngiltere'nin kontrolündeki Cayman Adaları'ndaki finans kurumlarında bulunan gizli para hesaplarının ABD Federal Vergi Dairesi tarafından incelenmesini öngören bir anlaşma imzaladı.

800 milyar dolar kara paranın döndüğü Cayman'daki inceleme sonucu, dünyayı sarsacak isimlerin ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak anlaşmanın 2005'te yürürlüğe girmesi soru işaretlerine neden oldu. ABD, bu konuda İngiltere'yi suçluyor.

İki ülke yetkilileri geçen salı günü Cayman Adaların'daki finans kurumlarının gizli para akışının incelenmesi konusunda anlaştı. New York Başsavcısı Robert Morgenthau incelemenin 15 Nisan 2005 tarihinde başlayacağına işaret ederek, ‘‘Uzun bir süre verildi. Teröristinden uyuşturucu ve silah tüccarına çok sayıda kanun kaçağı rahat rahat paralarını banka yerlere aktarma fırsatı bulacaklar. Bu anlaşma bir kamuflaj şaheseri’’ diye Beyaz Saray ile İngiliz hükümetini suçladı.

35 bin nüfuslu Cayman Adaları'nda 33 bin kıyı bankası (off-shore) ile şirket bulunuyor. Terörist, yeraltı örgütleri, vergi-silah-uyuşturucu kaçaklarının, devletlerini soyan diktatörlerin gizli kıyı bankalarındaki hesapları 800 milyar dolar. Oysa dünya bankacılık merkezi New York bankalarındaki tüm hesap miktarı 350 milyar dolar. Dünyanın bir numaralı kara para aklama yeri olan Cayman Adaları'dan Amerika'nın vergi kaybı ise yılda 70 milyar dolar.

Bankacılık çevreleri İngiliz bankalarının Cayman Adaları'ndaki kıyı bankalarından dolaylı olarak milyonlarca dolar kazanç sağladığına işaret ederek Washington'la yapılan anlaşmada kara para aklayıcılarına zarar görmeyecekleri bir mühlet sağladığını belirterek ‘‘Üstelik dünyayı sarsacak skandallar, önemli isimler orataya çıkacak’’ diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle