GeriEkonomi Kara parayı en çok kim aklıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara parayı en çok kim aklıyor

Kara parayı en çok kim aklıyor
refid:23552348 ilişkili resim dosyası

Bankacılık sisteminde para aklamanın önlenmesi için oluşturulan Basel Komitesi, Anti-Money Laundering Riski (AML- Risk) adı altında rapor hazırladı. 202 ülke arasında yapılan araştırmaya göre indekste kara para aklama cenneti olarak Afganistan başı çekti. Türkiye ise orta sıralarda yer aldı.

BANKACILIK sisteminin para aklama amacıyla kullanılmasının önüne geçmek için oluşturulan Basel Komitesi, ilginç bir araştırma hazırladı. Komiteye bağlı The Basel Institute on Governance’in yan organizasyonu International Centre for Asset Recovery (ICAR) Anti-Money Laundering Riski (AML- Risk) adı altında rapor hazırladı.

Buna göre Türkiye, risk sıralamasında 202 ülke arasında geçtiğimiz yılki 58’ncilikten bu yıl 61’nciliğe yükseldi. İndekste kara para aklama cenneti olarak Afganistan başı çekti. Afganistan’ı ise geçtiğimiz yıl listenin başında yeralan İran takip etti. Kamboçya, Tacikistan ve Irak indeks rakamlarıyla para aklama ve terör finansörlüğü riski ile en çok risk içeren ülkeler olarak listenin ilk beş çinde yeraldılar.

Norveç, 3.17 indeks puanı ile riski en az ülkeler arasında zirvede yaralırken, Slovenya (3.3), Estonya (3.31), Finlandiya (3.74) ve İsveç (3.75) ile bu ülkeyi takip ettiler. İndekste yeralan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyeleri arasında en yüksek risk içeren ülkeler arasında Yunanistan (6.39) ve Lüksenburg’tan (6.24)  sonra  Türkiye (6.11) yer alırken, ülkemizi Japonya (6.03), Avusturya (5.79), Almanya (5.79) ve İsviçre (5.76 ile takip ettiler.

TÜRKİYE’Yİ UYARMIŞTI

OECD’nin 1989’da kurduğu Türkiye’nin ise 1991 yılında üyesi olduğu Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) önceki yıl Türkiye’nin terörizmin finansmanının engelenmesi konusunda hazırlanan anlaşmayı imzalamadığı için kara para aklama cenneti olarak suçlanmıştı. Bu sert uyarı sonrasında hükümetin gerekli yasal düzenlemeleri yapması üzerine FATF, Türkiye’nin üyeliğini askıya alma kararından vazgeçmiş, ancak pozitif düzenlemelerin tatmin edici derecede olmadığı belirtilmişti.

Gri liste alarmı

FAFT’ın Türkiye’nin üyeliğini askıya alması durumunda, ülkemiz şu anda bulunduğu gri listeden çıkartılarak kara para aklayan ülkeler listesine sokulacak. Gri listede Endonezya, Pakistan, Yemen, Gana ve Nijerya gibi ülkeler yer alırken, Kara listede ise Kuzey Kore ve İran bulunuyor. Bu ülkeler birçok yaptırımla karşılaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle