GeriEkonomi ‘Kara para’ gidiyor ‘suç geliri’ geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kara para’ gidiyor ‘suç geliri’ geliyor

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi Kanunu'nda yapılacak değişiklikte ‘kara para’ tanımının yerini ‘suç geliri’ alıyor.

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 sayılı Kanun'da köklü değişikliğe gidiliyor. Kara para tanımı yerini ‘‘suç geliri’’ne bırakırken, bu suçlar karşılığı elde edilen gelirlere de daha kolay müsadere hakkı getiriliyor.

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan kanun taslağı, ilgili kamu kuruluşlarının görüşüne sunuldu. Bir hafta içinde Mali Suçlar Koordinasyon Kurulu'nda ele alınması planlanan düzenlemenin, daha sonra Başbakanlığa sevk edilmesi ve biranönce de TBMM'de kanunlaşması öngörülüyor.

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun'da sayılan suçların kapsamını genişleten, suça ve suçluya ulaşmayı ve suçla mücadelede özellikle mali sektörle işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayantaslak ile inceleme, soruşturma ve yargı süreci kısaltılıyor. Taslaktaki düzenlemeler, şöyle sıralanıyor:

‘‘Kara para’’nın yerini ‘‘suç geliri’’ alıyor. Aklama suçuna kaynaklık teşkil eden öncül suçların kapsamı, başta bankacılık ve sermaye piyasası suçları olmak üzere zimmet, ihtilas, irtikap gibi kamu vicdanını rahatsız eden suçları da kavrayacak şekilde genişletiliyor. Aklama suçunun yanı sıra öncül suçların işlenmesinden dolayı mahkumiyet kararı verilmesi halinde de suç gelirleri müsadere edilmesine olanak tanınıyor.

Uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı ve terör gibi insanlık suçlarının işlenmesiyle elde edilen gelirlerin de müsaderesine dönük ilave tedbirler getiriliyor.

MASAK'a şüpheli işlem bildiriminde bulunan gerçek ve tüzel kişilerin, bu bildirimlerinden dolayı hukuki ya da cezai yaptırımla karşılaşmaları engelleniyor.

Aklama soruşturmalarında, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri İle Mücadele Kanunu'nda yer alan iletişimin dinlenmesi, gizli izleme, gizli görevli kullanma gibi yöntemlere de başvurulabilecek. (A.A.)

‘Helal kazanın hutbesi’ okunacak

DİYANET
, ticaretle uğraşanlara ‘‘İslam'ın hırsızlığı, yalan söylemeyi, hile yapmayı, ticaret ve alışverişte eksik ölçme ve tartmayı haram kıldığını’’ ve ‘‘kazancın helal olmasına ve başkasının hakkına tecavüz etmemeye özen gösterilmesi gerektiğini’’ hutbeyle anlatacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan ‘‘Ticaret Ahlakı’’ konulu hutbede, Kazancın, helal olmasına, kazanırken de başkasının hakkına tecavüz etmemeye özen göstermesi, yapılan işin ibadet şuuru içinde dürüstçe yapılması ve alınan ücretin helal olması gerektiğine dikkat edilmesi istendi.

İslam'ın emir ve yasaklarıyla fert ve toplumun huzur ve mutluluğunun hedeflediğelirtilen hutbede, ‘‘İslam, bu amaçla hırsızlığı, yalan söylemeyi, hile yapmayı, ticaret ve alışverişte eksik ölçme ve eksik tartmayı haram kılmıştır’’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle