Kara listeye giren müşteriye ’kontrollü kredi kartı’ geldi

Hürriyet Haber
10.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yapı Kredi Bankası, harcamalarında fazla açılmaktan çekinenlere ve düzenli gelirini beyan edemeyenlere yönelik "Kontrollü Worldcard"ı çıkardı. Ev kadınları, öğrenciler ve serbest meslek sahipleri düşünülerek tasarlanan Kontrollü Worldcard, kart sahibinin belirlediği teminatın bankada açılacak 12 ay vadeli hesaba yatırılması prensibiyle çalışıyor.

6 AYDA 250 BİN KART: Yapı Kredi Bankası Kredi Kartları ve Tüketici Kredileri Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, Kontrollü Worldcard’ın pazarda bir ilk olacağını ve önemli bir ihtiyacı karşılayacağını belirterek, "Kartı, harcamalarında fazla açılmaktan çekinenler için geliştirdik. Kontrollü Worldcard pazarda çok önemli bir boşluğu dolduracak. İlk altı ayda 250 bin kart ve 75 milyon ciro oluşacağını tahmin ediyoruz" dedi. Somer, bir soru üzerine, daha önce kara listeye girenlere de bu karttan yararlanma imkanı tanıyacaklarını ifade etti. Kartın sektördeki saklı talebi harekete geçirerek kart pazarının sağlıklı bir şekilde büyümesine yardım edeceğini dile getiren Somer, kartın taksitli alışverişi destekleyerek perakende sektörüne de katkı sağlayacağını kaydetti.

KAYITDIŞI EKONOMİYE DARBE: Somer, Kontrollü Worldcard’la amaçlarının daha fazla tüketicinin kart kullanmasını sağlayarak kayıtdışı ekonomiye darbe vurmak olduğunu vurguladı. Somer, Kontrollü Worldcard için 18 yaşın üzerindeki herkesin başvurabileceğini aktararak, kart alacaklardan 12 ay vadeli en az 750 YTL, en çok 15 bin YTL mevduat teminat istendiğini ve yatırılan teminatın yüzde 70’i oranında limit tahsis edileceğini belirtti. Kontrollü Worldcard’ın, nakit çekimi, ek kart ve tüm World ayrıcılıklarına sahip olduğunu dile getiren Somer, kart tasarımının da Worldcard’la aynı olacağını aktardı.

Kartta 64 milyar dolar dönüyor

NAZAN Somer, son dört yılda Türkiye’deki kredi kartı sayısının iki katına çıktığına değinerek, şunları söyledi: "Kredi kartı cirosu, dört kat artarak 64 milyar dolar oldu. Türkiye’de yetişkin nüfusun sadece yüzde 33’ü kredi kartı kullanııyor. Her 3 kişiden 2’si kredi kartı sahibi olmuyor ya da olamıyor. Kredi kartına ilişkin halkımızın haklı korkuları var. Biz yeni ürünümüzle müşterilerimizin ayaklarını yorganlarına göre uzatmalarını sağlayacağız."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı