GeriEkonomi Kara kış memuru üşütecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara kış memuru üşütecek

Türkiye Kamu-Sen’in yaptığı araştırmaya göre, 4 kişilik bir memur ailesinin kış harcaması ayda 520 YTL’yi, kira, odun, kömür, tüp, kaban ve kışlık ayakkabı gibi kışlık harcamaların tutarı ise yılda 3 bin 121 YTL’yi buluyor.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin TÜİK verilerini esas alarak yaptığı araştırmaya göre, 2 çocuklu bir memur ailesinin yalnızca çocuklarının kış boyunca ihtiyacı olan kaban ve kışlık ayakkabı alabilmesi ve ısınma ile kira giderlerini karşılayabilmesi için 3 bin 121 YTL’ye gereksinimi bulunuyor. KaSım ve nisan aylarında yapılması zorunlu olan bu harcamalar taksitlendirildiğinde ise aylık 520 YTL gerekiyor. Asgari ücretin 380 YTL, aile yardımı ve denge tazminatı dahil en düşük memur maaşının ise 690 YTL olduğu dikkate alındığında vatandaşların bu kış da ısınamayacağı ve ısınma harcamalarından kıstığı parayı hayatta kalabilmek için zorunlu gıda harcamalarına ayıracağı ortaya çıktı.
Kamu-Sen’in belirlemelerine göre, 1 ton odun alabilmek için 210.84 YTL, 2 ton kömür 475.3 YTL, 6 ay için ayda 2 tane kullanılabileceği düşünülen tüp için 380.76 YTL, 2 çocuk için birer adet kaban 180 YTL, 2 çocuk için birer adet kışlık ayakkabı 170 YTL ve kira için 6 ay boyunca 1704.12 YTL’lik harcama yapılması gerekiyor. Buna göre 6 aylık toplam harcama 3 bin 121 YTL, ortalama aylık harcama ise 520 YTL olarak hesaplandı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, yaptığı açıklamada, özellikle hava şartlarının zor olduğu illerde çalışan memurların, gelirlerinin büyük bölümünü ısınma giderlerine ayırdığına dikkat çekti. Akyıldız, kamu çalışanlarının kışlık harcama yaptıkları aylar boyunca bu tür giderlerinin yüksekliği nedeniyle diğer harcamalarından kısmak zorunda kaldığına işaret ederek, "Sonuçta yetersiz bir ücretle hayatta kalmaya çalışan dar gelirlilerin bu kış, soğuktan donmakla açlıktan ölmek arasında bir seçim yapmaları gerekecek" dedi.

Akyıldız, daha kış başlamadan odun-kömür derdine düşen memurların, yılın bir yarısını soğuklarla, diğer yarısını da soğuk günlerin hesabını yaparak geçirdiklerini savundu. Ücretlerin belirlenmesinde asgari geçim haddine esas olan bu verilerin dikkate alınması gerektiğine işaret eden Akyıldız, "Ancak ne yazık ki hükümet sıra memura, emekliye ve asgari ücretliye geldiğinde cimrileşmekte, zorunlu ihtiyaçtan kaynaklanan giderleri dahi dikkate almamaktadır" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle