GeriEkonomi Kara bulutları ihracatla dağıtın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara bulutları ihracatla dağıtın

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) için ‘‘Ekonomik Büyüme ve Ulusal İhracat Stratejisi’’ konulu bir rapor hazırlayan Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Akın İlkin, ‘‘Türkiye hiç layık olmadığı bir fakirlik yaşıyor. Biz artık bir sanayi ülkesiyiz ve tek derdimiz büyüme olmalı. Bunun için de mutlaka dış talebi artırmalıyız. Şu kriz ortamında üstümüzde simsiyah bir bulut var ama ihracatı artırırsak, karşımızda da bembeyaz bir ufuk var’’ dedi.

Günümüzde iktisat kitaplarındaki birçok teorinin anlamının kalmadığını savunan Prof. İlkin, ‘‘Eskiden her arz kendi talebini yaratır denirdi. Şimdi her talep kendi arzını yaratır demek daha doğru. Bütün ülkeler önce sanayileşir sonra dışa açılır. Türkiye ise sanayileşti ama yeteri kadar dışa açılamadı. Şu anda pazarı olmayan ülke konumundayız. Bundan kurtulursak üretim artabilir, büyüyebiliriz’’ diye konuştu.

İlkin, eskiden Türkiye'ye iç pazar talebinin yettiğini ancak şimdi tek çıkış yolunun bir ‘‘ihracat seferberliği’’ başlatmak olduğunu savundu. İlkin şöyle konuştu:

‘‘Türkiye şu anda yatırım yapamaz. Çünkü yeterli dövizi yok. Zaten pazar olmayınca yatırımın da bir anlamı yok. Şu anda öyle 32 milyar dolarlık falan değil bu rakamın birkaç misli ihracat hedeflemek zorundayız. Buna göre de stratejiyi oluşturmalıyız. Çünkü Türkiye yılda yüzde 5-6 büyüme sağlamayamazsa her yıl küçülüyor demektir. Motor hazır ama yağ yok. Yağ finansmandır. Onu çözmeli ve bürokrasiyi azaltmalıyız. Ardından da Dış ticaretimizde önemli açıklar verdiğimiz ülkelerle masaya oturmalıyız. Onlarla pazarlık yapmalıyız.’’

Türkiye'de yeterli üretim kapasitesi olmadığını savunanların da yanlış bir anlayışa sahip olduklarını savunan Prof. Dr. Akın İlkin, ‘‘Siz bakmayın Devlet İstatistik Enstitüsü'nün kapasite kapasite istatistiklerine. Onlar 8 saatlik kullanıma göre yapılıyor. Oysa herkes bilir ki sanayi gerektiğinde 24 saat çalışabilir ve bu da şu andaki üretimin (talep olması halinde) kolayca 2-3 misline çıkmasına imkan verir’’ dedi.

Bir Başbakan Yardımcısı'nın sadece ihracatla ilgilenmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Akın İlkin, ‘‘Başbakan da hergün ihracat ne durumda, ne yapmalı diye işi takip etmeli. Günümüzde tüm ülkelerin başbakanları, bakanları, elçileri kendi ülkelerinin firmalarının temsilcileri gibi girişimde bulunuyor. Bizimkiler de öyle çalışmalı’’ dedi.

Türkiye'de 2000 yılında yaşanan büyümenin ithalata dayandığını hatırlatan Prof. İlkin, 2001'deki cari denge iyileşmesinin de sadece ithalatın düşmesinden kaynaklandığını her ikisinin de gerçekte sağlıksız yöntemler olduğunu savundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle