GeriEkonomi Kapatılan kurumların değeri en az 100 milyar dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  70
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapatılan kurumların değeri en az 100 milyar dolar

Kapatılan kurumların değeri en az 100 milyar dolar

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, çok sayıda çok sayıda üniversite, okul, hastane, sendika ve dernek kapatıldı. Anılan kurumlara ait varlıklar önemli ölçüde Hazine’ye devredilecek. Söz konusu varlıkların değeri tahmini değeri 100 milyar dolar.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararnameyle 35 sağlık kurum ve kuruluşu, 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 104 vakıf, bin 125 dernek, 15 üniversite ve 19 sendika kapatıldı.

Anılan kurumların ait bina ve araziler Hazine’ye kaydedilecek. İlgili kurumlar, ihtiyaca göre ilgili bakanlıklar tarafından kullanılabilecek. Edilen bilgilere göre, söz konusu varlıklar ile ilgili değerleme raporları hazırlanıyor. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre anılan varlıkların değeri 100 milyar doları aşıyor.
Kapatılan kurumlar arasında 15 üniversitede yer alıyor. Bunlar arasında, Türkiye’de kurulan ilk özel üniversitelerden Fatih Üniversitesi, Gaziantep’teki Zirve Üniversitesi, Turgut Özal Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi sahip oldukları ölçek itibari ile öne çıkıyor.

400 MİLYON DOLAR
Kapatılan Fatih Üniversitesi’nde bir ay kadar kayyum olarak görev yapan Av. Hasan Ölçer, anılan üniversite için ‘350-400 milyon dolar değerinde’ ifadesini kullandı. Av. Ölçer, 230 bin dönüm arazi üzerine kurulu üniversitenin 16 bin öğrencisinin bulunduğunu hatırlattı. Av. Ölçer, Fatih Üniversitesi gibi, kapatılan diğer kurumların da ekonomiye kazandırılması gerektiğine işaret ediyor. El konulan varlıkların çokluğuna dikkat çeken Av. Ölçer, ‘Bunlar zaten milletin malıydı’ yorumunda bulundu.

Kapatılan kurumların değeri en az 100 milyar dolar

Kapatılan kurumlar arasında yer alan Zirve Üniversitesi de geniş bir yerleşkeye sahip.

ANKARA'NIN EN DEĞERLİ BÖLGESİNDE
Kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nin kayyumu Av. Abdulkadir Özel ise, anılan kuruma ilişkin görevlerinin kısa sürdüğünü aktardı. Av. Özel, üniversiteye ait varlıklara ilişkin ekspertiz raporu almaya vakitlerinin olmadığını aktardı. Av. Özel, Turgut Özal Üniversitesi’nin sahip olduğu yerleşke ve üzerinde bulunduğu arazilerin oldukça değerli olduğunu aktardı. Av. Özel, bir rakam telaffuz etmekten kaçınırken, Ankara’da faaliyet gösteren bir gayrimenkul uzmanı “En az 1 milyar lira değerinde” dedi. Aynı kaynak, üniversitenin üzerinde bulunduğu yerleşke için 'Ankara'nın en değerli bölgesinde ' ifadesini kullandı.
Kapatılan kurumların değeri en az 100 milyar dolar

Kapatılan eğitim kurumlarının listesinde 15 tane de üniversite yer aldı:

1- Altın Koza (İpek) Üniversitesi (Ankara)
2- Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
3- Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
4- Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
5- Fatih Üniversitesi (İstanbul)
6- Melikşah Üniversitesi (Kayseri)
7- Mevlana Üniversitesi (Konya)
8- Şifa Üniversitesi (İzmir)
9- Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)
10- Zirve Üniversitesi (Gaziantep)
11- Kanuni Üniversitesi (Adana)
12- İzmir Üniversitesi (İzmir)
13- Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
14- Gediz Üniversitesi (İzmir)
15- Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle