GeriEkonomi Kapasite kullanımı yüzde 79,8'e indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapasite kullanımı yüzde 79,8'e indi

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan azaldı ve yüzde 79,8 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “İmalat Sanayinde Eğilimler Eylül 2008” sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 2007 yılı Eylül ayında yüzde 83,2 olan üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanım oranı, 2008 yılı Eylül ayında yüzde 79,8 olarak hesaplandı.

Kapasite kullanımı, Ağustos ayında yüzde 76,2 düzeyindeydi.  

Söz konusu ayda, imalat sanayinde “üretim değeri” ağırlıklı kapasite kullanımı en düşük sektör, yüzde 43 ile büro, muhasebe bilgi işlemleri makine imalatı oldu.

Buna göre, Eylül'de üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanımı, geçen yılın aynı ayına göre 3,4, bir önceki aya göre 3,6 puan geriledi.

Eylül ayında imalat sanayinde kapasite kullanım oranı, devlet sektöründe yüzde 94,2, özel sektörde yüzde 77,9 oldu.

2008 yılının aynı döneminde kapasite kullanım oranları kamuda yüzde 91,2, özel sektörde yüzde 82 olarak belirlenmişti.

HANGİ SEKTÖR NE KADAR KAPASİTEYLE ÇALIŞTI?

İmalat sanayinde iktisadi faaliyet kollarına göre kapasite kullanımı en düşük sektör, yüzde 43 kapasite kullanımı ile büro, muhasebe bilgi işlemleri makine imalatı oldu.

Bunu, yüzde 66,4 kapasite kullanımı ile derinin işlenmesi, bavul, çanta ve benzeri imalatı, yüzde 72,8 ile “basım ve yayım imalatı” ve “başka yerde sınıflandırılmayan (B.Y.S.) makine cihazları imalatı” izledi.

Eylül ayında kapasite kullanım oranları, gıda ürünleri ve içecek imalatında yüzde 74,6, metal eşya sanayinde (makine teçhizatları hariç) yüzde 75,5, kimyasal madde ürünleri imalatı ile tekstil ürünleri imalatında yüzde 75,7, metalik olmayan diğer maddelerin imalatında yüzde 78, mobilya imalat ve başka yerde sınıflandırılmayan diğer ürün imalatında yüzde 79,1, giyim eşyası imalatında yüzde 79,5, taşıt araçları ve karoseri imalatında yüzde 79,7, tütün ürünleri imalatında yüzde 80,3, plastik-kauçuk ürünler imalatında yüzde 80,6, kağıt ve kağıt ürünleri imalatında yüzde 81,4, tıbbi, optik-hassas aletler imalatında yüzde 82,3, ana metal sanayinde yüzde 82,9, B.Y.S. elektrikli makine cihazları imalatında yüzde 83,4, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatında yüzde 85,9, radyo, TV haberleşme cihazları imalatında yüzde 86,1, diğer ulaşım araçları imalatında yüzde 89,4, kok kömüründen rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında yüzde 93,9 oldu.

TALEP YETERSİZLİĞİ ANA NEDEN

Eylül ayında iş yerlerinin tam kapasiteyle çalışmamasının nedenleri arasında talep yetersizliği yine ilk sırada yer aldı.

Ham madde yetersizliği, mali imkansızlıklar, işçilerle ilgili meseleler ve enerji yetersizliği diğer nedenler olarak sıralandı.

İç pazarda talep yetersizliği yüzde 46,1 ve dış pazarda talep yetersizliği yüzde 20,4 oranında etkili oldu. Mali imkansızlıkların yüzde 4,6, yerli mallarda ham madde yetersizliğinin yüzde 3,4 ve ithal mallarda ham madde yetersizliğinin yüzde 2,3 ve işçilerle ilgili meselelerin yüzde 1,8 etkili olduğu belirlendi.

EKİM AYI BEKLENTİLERİ

TÜİK açıklamasına göre, iş yerlerinde Eylül ayı üretim miktarı yüzde 12,2 arttı. Ekim ayında da üretim miktarının yüzde 1,9 artması bekleniyor.

Ekim ayında satış miktarının yüzde 2,2 artması, satış fiyatlarının yüzde 0,4, ham madde fiyatlarının ise yüzde 0,2 azalması öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle