GeriEkonomi Kapasite kullanımı temmuzda arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapasite kullanımı temmuzda arttı

Kapasite kullanımı temmuzda arttı
refid:4929897 ilişkili resim dosyası

İmalat sanayiinde kapasite kullanımı, bu yılın Temmuz ayında yüzde 82,2 oldu. Aynı ayda en yüksek artış, yüzde 95,6 ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aylık İmalat Sanayi Eğilim Anketi Temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2005 yılı Temmuz ayında yüzde 80,6 olan üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanımı, bu yılın Temmuz ayında 1,6 puan artarak yüzde 82,2 seviyesine çıktı.

Söz konusu ayda imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı devlet sektöründe yüzde 94, özel sektörde ise yüzde 80,2 oldu. Geçen yılın aynı döneminde kapasite kullanım oranları kamuda yüzde 91,8, özel sektörde yüzde 77,6 olarak belirlenmişti.

FAALİYET KOLLARINA GÖRE

İmalat sanayiinde iktisadi faaliyet kollarına göre Temmuz ayında kapasite kullanımı en yüksek sektör, yüzde 95,6 ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında oldu. Kapasite kullanım oranları, taşıt araçları ve karoseri imalatında yüzde 88, metalik olmayan diğer mineral madde imalatında yüzde 87,2, ağaç ve mantar ürünleri imalatında yüzde 86,9, mobilya imalatında ve büro, muhasebe bilgi işlem makinaları imalatında yüzde 83,4'er, ana metal sanayi yüzde 85,8, kağıt ve kağıt ürünleri imalatında yüzde 82,8, tıbbi, optik hassas aletler imalatında yüzde 82,1, diğer ulaşım araçları imalatında yüzde 78,8 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde, kapasite kullanım oranları, gıda ürünleri ve içecek imalatında yüzde 73,3, tütün ürünleri imalatında yüzde 67,3, tekstil ürünleri imalatında 81,4, giyim eşyası imalatında yüzde 80,6, derinin işlenmesi bavul, çanta vb imalatında 67,4, basım ve yayım imalatında yüzde 74, kimyasal madde ürünleri imalatında yüzde 72,6, plastik kauçuk ürünler imalatında yüzde 80,8, metal eşya sanayiinde yüzde 76,4, makine ve teçhizat imalatında yüzde 77,8, elektrikli makine cihazları imalatında yüzde 80,1, radyo, TV haberleşme cihazları imalatında yüzde 79,7 olarak belirlendi.

TAM KAPASİTE İLE ÇALIŞAMAMA NEDENLERİ

Bu arada, işyerlerinin tam kapasite çalışamamasının nedenleri arasında talep yetersizliği ilk sırada yer aldı. Hammadde yetersizliği, mali imkansızlıklar, işçilerle ilgili meseleler ve enerji yetersizliği diğer nedenler olarak sıralandı.
İç pazarda talep yetersizliği yüzde 45,6 ve dış pazarda talep yetersizliği yüzde 18 oranında etkili oldu.
Mali imkansızlık yüzde 3,8, hammadde yetersizliği, yerli mallarda hammadde yetersizliği yüzde 4,3 ve ithal mallarda hammadde yetersizliği yüzde 2,8, işçilerle ilgili meseleler yüzde 1,8 oranında etkili oldu.
Öte yandan, söz konusu anketin beklentiler bölümünde, işyerlerinde Ağustos ayında üretim miktarında yüzde 0,1 azalma, satış miktarında ise yüzde 0,5 artış öngörüldü. Ağustos'ta, satış fiyatlarında yüzde 0,3, hammadde fiyatlarında da yüzde 0,9 oranlarında artış bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle