GeriEkonomi Kanser ve sigaraya aşıyla çözüm arıyor, Türkiye’de aşı geliştirmek için çalışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanser ve sigaraya aşıyla çözüm arıyor, Türkiye’de aşı geliştirmek için çalışıyor

Kanser ve sigaraya aşıyla çözüm arıyor, Türkiye’de aşı geliştirmek için çalışıyor
refid:15059287 ilişkili resim dosyası

İlaç firması GlaxoSmithKline(GSK), Türkiye’yi aşı geliştirebilecek düzeye çıkarmak için Ankara’da bir klinik araştırma merkezi kurdu. Aşılara her yıl 3 milyar dolar yatıran GSK, Brüksel’deki aşı üretim merkezinde ise kanser, sigarayı bırakma ve çocuk hastalıkları üzerine çalışmalarına devam ediyor.

AŞI geliştirme çalışmalarını 50 yıldır sürdüren İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK), bir yandan kanser, sigarayı bırakma ve sıtma aşıları üzerinde çalışırken diğer yandan da Türkiye’yi uluslararası düzeyde aşı geliştirebilecek bir merkez haline getirebilmek için çalışıyor. Ankara’da aşı klinik araştırma merkezi kuran GSK, uluslararası klinik araştırmalara Türkiye’den de katılım olmasını hedeflerken, Türkiye’nin aşı konusundaki verilerini de ortaya çıkmasına yardımcı olacak.

Türkiye’ye aşı merkezi

GSK Türkiye Aşı Grubu Başkanı Pelin Ersoy, GSK’nın Hacettepe Üniversitesi Teknokent ile işbirliği yaparak ilk aşı klinik araştırma merkezini faaliyete geçirdiklerini açıklarken, ilk etapta 1 milyon Euro yatırımla hayata geçirilen merkez hakkında şu bilgileri verdi: “Öncelikle, yeni geliştirilen aşıların etkinlik ve güvenilirlik verilerinin oluşturulması için ulusal klinik araştırmalar gerçekleşecek. Uluslararası klinik araştırmalara da Türkiye’den katılım olması sağlanacak. Ar-Ge yatırımlarını Türkiye’ye çekmek de amaçlanıyor.”

Devlet yüzde 79’unu alıyor

Pelin Ersoy, GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi’nin bir başka katkısının da Türkiye’de ihtiyaç duyulan sağlıklı verilerin ortaya çıkması olacağını söyledi. Ersoy, şunları söyledi: “Aşı konusunda şu anda devlet ana alıcı konumunda ve aşıların yüzde 79’unu alıyor. Çocuklara yapılması gereken 16 aşının 11’i programda yer alıyor. Bu merkez ile geriye kalan sarılık, su çiçeği, rotavirüsü, rahim ağzı kanseri ve menenjit aşılarının kamu maliyetlerinin hesaplanmasını hedefliyoruz.”

Yeni aşılar için çalışıyor

GSK Global Aşı Geliştirme Başkan Yardımcısı François Meurice, GSK’nın klinik geliştirme aşamasında 20’den fazla aşı yer aldığını belirterek şöyle konuştu: “Sıtma için geliştirdiğimiz aşıda 3’ncü faza geldik ve bundan sonra ruhsatlandırmaya başlanacak. Akciğer kanseri, melanom adı verilen cilt kanseri ve lösemi için de çalışıyoruz. Sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olacak aşı geliştiriyoruz. Bunun için 10 yıldan fazla bir süreye ihtiyaç var.”

Aşıya 3 milyar dolar yatırıyor

GSK her yıl 1.4 milyar doz aşı üretiyor ve piyasada 30’dan fazla aşısı bulunuyor.
GSK ilaç, her yıl 6-7 milyar dolar düzeyinde yatırım yaparken, bunun 3 milyar doları sadece aşı teknolojilerine yatırılıyor.
Aşı geliştirme sürecinde fikrin ortaya çıkmasından piyasaya sürülmesine kadar olan süreç, 10 ile 20 yıl arasında değişiyor.
GSK, GAVI ve UNICEF’e aşı veriyor ve üretilen aşının yüzde 80’ini fakir ülkelere gönderiyor.
GSK’nın fiyat politikası da ülkelerin ödeme gücüne göre değişiyor.

Grip yüzde 30 ciro artışı getirdi

GSK’nın geçen yıl cirosunu yüzde 30 artırarak 3.7 milyar sterline çıkardığını kaydeden François Meurice, bu artışın grip aşısından kaynaklandığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Bu aşıları 6-7 ay gibi kısa bir sürede üretiyoruz. Ayrıca şu anda tüm ilaç firmaları evrensel bir grip aşısı üretmek için çalışıyor.”

Türkiye’de eksik yok, yatırım gerekiyor

GSK Gelişen Pazarlar Klinik Ar-ge ve Medikal Hizmetler Başkan Yardımcısı Anıl Dutta, Türkiye’nin aşıdaki gelişmeleri takip ettiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye klinik araştırmalara ve tüm dünyada aşı geliştirme aşamasına katılsın istiyoruz. Etkili klinik çalışmalar için uygun bir ülke. Teknik açıdan herhangi bir sorun yok ancak yatırıma ihtiyaç var.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle