GeriEkonomi Kanser ilacı kaosu çözüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanser ilacı kaosu çözüldü

Kanser ilacı kaosu çözüldü
refid:29444515 ilişkili resim dosyası

Kanser ilaçlarının hastaneler tarafından verilmesinde ortaya çıkan ilk gün kaosu, 20 Temmuz’a kadar geçiş süreci tanınmasıyla kısmen çözüldü. Böylece reçetelerinde “ayaktan” ibaresi de olsa kanser hastaları ilaçlarını 20 Temmuz gününe kadar eczanelerden alabilecekler.

Kanser ilaçlarının hastaneler tarafından verilmesinde ortaya çıkan ilk gün kaosu, 20 Temmuz’a kadar geçiş süreci tanınmasıyla kısmen çözüldü. Kanser ilaçları, önceki gün ilk kez eczaneler yerine devlet hastanelerinden verilmeye başlandı. Alınan karar gereği, özel hastaneler ve üniversite hastaneleri bu uygulama dışında bırakıldı. Kapsam dışındaki hastanelere giden vatandaşların, reçete ile ilaçlarını eczanelerden almaları sağlanacaktı. Ancak önceki gün “ayaktan tedavi” uygulanan kanser hastaları, ilaçlarını eczanelerden alamadılar. Ellerinde reçeteyle eczaneye giden hastalar, bilgisayar sisteminde bu ilaçların elden alınamayacağı uyarısıyla karşılaştılar. Bunun üzerine üniversite hastanelerinin yakınındaki eczanelerde kuyruklar oluştu ve kaos meydana geldi.

DOKTORLAR BİLGİLENDİRİLECEK

SGK sorunu dün öğle saatlerinde soruna kısmi çözüm buldu ve 20 Temmuz’a kadar bir geçiş süreci tanıdı. Böylece reçetelerinde “ayaktan” ibaresi de olsa kanser hastaları ilaçlarını 20 Temmuz gününe kadar eczanelerden alabilecekler. Doktorlar da bu süreye kadar konuyla ilgili bilgilendirilecek.

İLAÇLAR İÇİN 100 MİLYON LİRA

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın Kamu Hastaneleri Kurumu’na 100 milyon lira para göndererek kanser ilaçlarının teminini sağladığını anımsattı. Saydan, “Kanser ilacının parasını bize 90 günde ödeyen kurum, devlet hastanelerine 1 Temmuz itibari ile daha almadığı ilaçlar için 15 milyon peşin para ödedi. Bu yıl sonuna kadar 1 Ağustos-1 Eylül-1 Ekim’de 15 milyon, 1 Kasım ve 1 Aralık’ta 20’şer milyon olmak üzere sene sonuna kadar peşin 100 milyon lira para ödeyecek. Biz eczacılara ödeme yapamayan SGK devlet hastanelerine bu kadar parayı nasıl hemen ödeyebildi merak ediyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle