GeriEkonomi Kanal 7'yi bedelsiz reklamıyla beslemişler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanal 7'yi bedelsiz reklamıyla beslemişler

Refah Partisi'nin Kanal 7'ye para aktarmada RP'li belediyelerle sınırlı kalmadığı kamu bankalarını da bu yönde kullandığı belirlendi. RP, Kanal 7 ve RP'li belediyeler üçgenindeki ilişkiye Ziraat Bankası da eklendi. Refahyol döneminde RP Lideri Necmettin Erbakan'ın bir borçlanma yöntemi olarak gündeme getirdiği bedelsiz ithalat için Ziraat Bankası'nca gerçekleştirilen 900 milyar liralık reklamların da Kanal 7'ye yakın şirketlere verildiği ortaya çıktı.

Ziraat Bankası'nca verilen reklamların RP'ye yakın olan Atlas Nehir İletişim A.Ş. (AN AJANS), ADVE-TRİSE Reklam ve Tanıtma Şirketi ile Kanal 7'nin Ankara temsilcisi Zahit Akman'ın ağabeyi Turgut Akman'ın ortağı olduğu Maya Fuarcılık ve Organizasyon Limited Şirketi arasında paylaştırıldığı belirlendi.

KİME NE VERİLDİ?

Ziraat Bankası'nın bedelsiz ithalatla ilgili reklam pastasını RP'ye yakın kuruluşlara dağıtırken, borcun asıl sahibi olan Hazine'den onay almadığı da anlaşıldı.

Kampanya ile ilgili afiş ve broşürlerin Banka'nın matbaasında hazırlanıp basılması mümkünken AN AJANS'a maddi olanak sağlamak için bu firmaya yaptırıldığı ve yine bu firma tarafından gerçekleştirilen reklamların büyük bir bölümünün tiraj ve izleme oranı gözetilmeksizin Kanal 7 ve RP'nin gayriresmi yayın organı olan Milli Gazete'ye verildiği belirlendi.

Banka tarafından gerçekleştirilen ikinci kampanyanın ise tarihsiz ve naylon olduğu öne sürülen teklif mektupları alınarak Kanal 7'nin Ankara Temsilcisi Zahit Akman'ın Ağabeyi Turgut Akman ile Mevlüt Koca'nın sahip olduğu Maya Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.'ne 3 milyon dolar artı KDV karşılığında verildi.

Banka'nın 750 bin mark artı KDV tutarında sözleşme imzaladığı üçüncü firma olan ADVE-TRİSE ise reklam işini aldıktan iki ay sonra Köln Sanayi ve Ticaret Odası'na tescil işlemini gerçekleştirdiği öğrenildi. Banka'dan reklamı aldığı sırada hukuken varolmayan firmayı temsil eden Süleyman Çelik'in de AN AJANS'ın ortağı ve Genel Müdürü Mustafa Çelik'in kardeşi olması yapılan ve işlemlerin bir birine bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle