GeriEkonomi Kanadalılar Konya'da altın arıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanadalılar Konya'da altın arıyor

Kanadalılar Konya'da altın arıyor
refid:15122723 ilişkili resim dosyası

KANADALI bir maden firması, Konya'nın Sarayönü İlçesi'ne bağlı Bahçesaray Köyü'nde 10 kişilik ekiple yaz sonuna kadar altın aramaya devam edecek.

Çalışmalarda elde edilecek veriler doğrultusunda bölgede altın rezervinin bulunup- bulunmadığı kesinlik kazanacak.

‘Eldorado Gold Madencilik Firması'nın Ankara'da faaliyet gösteren şirketi Tüprag Metal Madencilik, Bahçesaray Köyü’nde 4 bin hektarlık alanda çalışmasını sürdürüyor. Tüprag Müdürü Mehmet Yılmaz, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden bölgedeki 4 bin hektarlık alan için ruhsat aldıklarını belirterek alanda altın madeni tespit etmek için yaklaşık 1 haftadan bu yana çalıştıklarını söyledi. Ruhsatlandırdıkları bölgenin jeolojik yapısının altın madeni için potansiyel oluşturduğu düşünerek çalışmalara başladıklarını anlatan Yılmaz, şöyle dedi:

“Türkiye genelinde ruhsatlandırdığımız 100'ün üzerinde saha var. Ama bu tür ruhsatlı sahalarda ‘Yüzde 100 altın vardır veya yoktur' demek mümkün değil. Bunun için araştırma yapmak lazım. Konya'da yaptığımız araştırmada şu anda işin ilk aşamasındayız. Buralardan aldığımız örneklerden veri elde edersek altın çıkartmak için yatırım yapabiliriz. Çalışmalarımız yaz sonuna kadar devam edecek, veriler toplanacak ve sonuç elde edilecek.”

Çalışmalarını yaparken çevreye büyük önem verdiklerini anlatan Mehmet Yılmaz, ‘Önce insan, sonra çevre, ondan sonra da para kazanma’ prensibi ile hareket ettiklerini, Türkiye'de çok ciddi yataklar keşfettiklerini söyledi. Yılmaz, şöyle dedi:

“Arama çalışmaları sonucunda, Uşak-Kışladağ önemli altın maden yatağı bulduk. Burası dünyanın en büyük madenlerinden ve Avrupa'nın en büyüğü. Türkiye genelinde 1000'in kişinin üzerinde istihdamımız var. 2009 yılında kurumlar vergisinde Türkiye'de 38'inci olduk. Türkiye'nin çok büyük altın potansiyeli var. Bilim adamları da Türkiye'de 6 bin 500 ton metal altın olduğu yönünde araştırmaları mevcut. Bugünkü altın fiyatlarını düşünürsek, bu rezervin ülkeye getireceği para 1 trilyon dolar. İnşallah bizim beklentimiz ülkemizde yeni yatakları tespit edip ekonomimize kazandırmak.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle