GeriEkonomi Kanada, G-20’ye hazırlanıyor Toronto Türk yatırımcı bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanada, G-20’ye hazırlanıyor Toronto Türk yatırımcı bekliyor

Kanada, G-20’ye hazırlanıyor Toronto Türk yatırımcı bekliyor
refid:14816395 ilişkili resim dosyası

Dünya liderlerini buluşturan G-20 ve G-8 toplantılarına haziranda ev sahipliği yapacak Kanada hükümeti, yatırım ve turizm önceliklerini belirledi. Toronto’da düzenlenecek G-20 toplantısı sonrasında oluşacak ticari ilişkilere dikkat çeken Toronto Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Terri O’Leary, “Toronto gelişmekte olan piyasalar için fırsatlar sunuyor. Gelişen ekonomi olarak Türkiye’ye odaklandık” dedi.

“TOPARLANMA ve Yeni Başlangıçlar (Recovery and New Beginnings)” temasıyla 26-27 Haziran’da Toronto’da düzenlenecek G-20 zirvesine hazırlanan Kanada hükümeti ekonomik işbirliklerini ön plana aldı. G-20 zirvesi öncesinde Kanada Hükümeti’nin düzenlediği ‘Uluslararası Medya Buluşması’ kapsamında G-20 ülkelerinden gelen gazetecilerle buluşan Toronto Yatırım Ajansı (Invest Toronto) Başkan Yardımcısı Terri O’Leary, zirve sonrasını Toronto için yeni iş potansiyeli fırsatları oluşmasını amaçladıklarını vurguladı.

Gelişmiş ekonomi

Toronto Belediyesi’ni bağlı faaliyet gösteren Invest Toronto Başkan Yardımcısı Terri O’Leary, Türkiye, Endonezya, Hindistan, Çin gibi gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin özellikle kamu tarafında karma bir güce sahip olduğunu belirtti. O’Leary, Kanada’nın da gelişmekte olan piyasaların sahip olduğu dengeli ekonomiye sahip gelişmiş bir ülke olduğuna dikkat çekti. G 20 toplantıları ile oluşan ilişkilerin Toronto’ya yatırım olarak dönmesini çok önemsediklerini vurgulayan Terri O’Leary, yatırımcı arayışında Türkiye’yi ön plana aldıklarını söyledi.

İşbirliği çağrısı

Terri O’Leary, Türk şirketleriyle görüşmeye henüz başlamadıklarını ancak 2011’de ilişkileri artırmayı planladıklarını vurguladı. Dünyanın dört bir yanındaki şirketlere ulaşıp mali fırsatları anlattıklarını söyleyen Terri O’Leary, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toronto’da özellikle finansal merkezlerimiz taleplerle güvenilir bir ortamda büyüyor. Yeni bankalar, yeni sigorta şirketleri, muhasebe ve mali konularda profesyonel hizmetler ve hukuk gibi alanlarda Toronto yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Enerji de büyüyen sektörler arasında. Eminim ki 20 yıl içinde güneş enerjisinin kullanıldığı projelerde rekabetçi bir pazar oluşacak.”

Güvenli bankacılık

Kanada ekonomisinin krizde gösterdiği iyi performansa dikkat çeken O’Leary, şunları dile getirdi: “Kanada ekonomik krizde çok iyi performans gösterdi. Bankacılık sistemimiz çok düzenli, güvenli ve büyüyor. Şu anda Toronto’da küresel bir adım atmak isteyen, global bir merkez olmak için çalışan şirketler için harika bir ortam ve gerçek fırsatlar var.”

Global nüfusumuzla global merkez olmaya çalışıyoruz

KRİZ sonrası, Amerika gibi herkesin gitmek isteyeceği bir markanın belirgin değişimler yaşadığına dikkat çeken Terri O’Leary, “İnsanlar Toronto’nun ne kadar çok kültürlü bir şehir olduğunun farkında değiller. Şehrin yüzde 50’si başka ülkelerden. Global bir nüfusumuz var ve global bir ticaret merkezi olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle